fbpx
Przejdź do treści

Greckie odkrycie na ESHRE: menopauzę można cofnąć

Kobieta w ciąży /Ilustracja do tekstu: InviMed zorganizuje warsztaty dla kobiet

Dzięki stosowaniu bogatego w płytki osocza możliwe jest przywrócenie miesiączkowania i uzyskanie komórek jajowych u kobiet po menopauzie. Takie wyniki badań przedstawił grecki naukowiec podczas tegorocznego ESHRE.

Konstantinos Sfakianoudis z greckiej kliniki leczenia niepłodności Genesis Athens ogłosił, że udało mu się „odmłodzić” jajniki kobiet po okresie menopauzy, dzięki temu możliwe będzie uzyskanie płodnych komórek jajowych i urodzenie dziecka. Jeśli badania greckiego naukowcy potwierdzą się, można będzie podtrzymać, a nawet zwiększyć znikającą z wiekiem kobiety płodność, a co za tym idzie umożliwić poczęcie w okresie menopauzy, a także zminimalizować negatywne efekty zdrowotne klimakterium.  

Etyka

Inny uczony, Roger Sturmey z brytyjskiej Hull York Medical School, zwraca uwagę na dylematy etyczne, które pojawiają się wraz z odkryciem Greka – gdzie jest górna granica wieku, w którym można zostać matką. Czy możemy ją dowolnie przesuwać? Czy z czasem nie rośnie prawdopodobieństwo poważnych powikłań, takich jak cukrzyca ciążowa, stan przedrzucawkowy czy poronienie. Wielu specjalistów zwraca uwagę na fakt, że w leczeniu niepłodności jest wiele terapii o nieudowodnionej skuteczności, a mimo to nie brakuje zdeterminowanych osób, które gotowe są poświecić wszystko dla pojawienia się upragnionego dziecka.  

Paradoks

Zakłada się, że kobieta rodzi się z pełną rezerwą jajników – pomiędzy okresem pokwitania a menopauzą komórek ubywa. Największą płodnością cieszą się kobiety ok. 20. roku życia, zaś do menopauzy dochodzi ok. 50. roku życia. Coraz częściej owulacja zanika przedwcześnie, a wiek macierzyństwa, paradoksalnie, stopniowo się podnosi. Obecnie wiele kobiet rodzi dzieci po czterdziestce, często niestety mają problemy z zajściem w ciążę. Coraz częściej stosuje się zamrażanie komórek jajowych lub in vitro, jednak żadna z tych metod nie daje pewności urodzenia dziecka. U blisko jednego procenta kobiet menopauza pojawia się nawet przed 40. rokiem życia.  

Krew daje życie

Podczas badań nad poprawą kobiecej płodności Sfakianoudis wraz ze swoim zespołem skorzystali z leczenia krwią. Do tej pory było ono stosowane w celu przyspieszenia gojenia ran. Osocze bogatopłytkowe (PRP) uzyskuje się dzięki odwirowaniu próbki własnej krwi pacjenta w celu wyizolowaniu czynników wzrostu – cząsteczek, które pobudzają wzrost tkanek i naczyń krwionośnych.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.