fbpx
Przejdź do treści

Granica starań

Nie podejmowalibyśmy walki z niepłodnością, gdyby nie starania o dziecko. Pragnienie posiadania potomostwa jest ogromne, ale czy ma jakieś granice? Dr Tomasz Leonowicz opowiedział nam o roli lekarza w przedłużającym się procesie leczenia niepłodności.

Granic starań o dziecko jest wiele. Po pierwsze, granica indywidualna, jaką stawia sobie każda kobieta starająca się o dziecko. Po drugie, granica, którą stawia para – mają wspólny cel. Wreszcie granice medyczne. Wynikają one m.in. z wieku czy współistniejących chorób, kiedy wszelkie działania dotyczące płodności zaczynają być nieskuteczne. Zdecydowana większość lekarzy nie wyobraża sobie, aby prowadzić leczenie niepłodności np. w okresie około-menopauzalnym. Z reguły takie działania skazane są na bardzo wiele powikłań, a szanse powodzenia są znikome.

Szczyt płodności przypada na 25. rok życia kobiety, potem stopniowo się zmniejsza. Jednak do 35. roku życia nie powinno być problemów z poczęciem. Z wiekiem nasilają się również zaburzenia hormonalne – trudniej zajść w ciążę i trudniej ją donosić, zwiększa się także częstotliwość wad rozwojowych. Inną barierą są działania, które stwarzają zagrożenie dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach – nawet dla życia. Przykładem może być np. hiperstymulacja jajników w trakcie indukcji jajeczkowania – jeśli pojawiła się raz, wzrasta ryzyko jej ponownego pojawienia się. Wszystkie przeciwwskazania powinny być omówione z lekarzem, który uczestniczy w procesie leczenia niepłodności. Zarówno para powinna mieć świadomość, jakie granice stawia przed nimi medycyna, jak i lekarz powinien znać poziom determinacji pacjentów. Dlatego niezwykle ważny jest rzetelny wywiad lekarski i wzajemna komunikacja pomiędzy lekarzem a parą starającą się o dziecko. Nie można przed pacjentami roztaczać miraży i zapewniać, że na pewno wszystko się uda, a oni mogą się już czuć rodzicami. Niepłodność jest dynamicznym i skomplikowanym zjawiskiem, dlatego musimy patrzeć na nie wieloaspektowo.

Cały tekst możecie przeczytać w najnowszym numerze e-wersji magazynu Chcemy Być Rodzicami (do kupienia tutaj)

dr Tomasz Leonowicz – prowadzi praktykę lekarską w zakresie ginekologii, położnictwa, seksuologii i diagnostyki USG. Zajmuje się m.in. pacjentkami z zespołami bólowymi sromu (wulwodynia), pochwicą, związkami nieskonsumowanymi. 

www.ginekologia.waw.pl

dr Tomasz Leonowicz

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.