fbpx
Przejdź do treści

Gotowi do poczęcia? Start! Decyzja o dziecku i co dalej?

Do poczęcia, gotowi, start!
fot.123rf

Podjęliście najważniejszą decyzję – chcecie mieć dziecko. Klamka zapadła, jako przyszli rodzice, świadomi konsekwencji tego kroku, powinniście myśleć naprzód. Wyjaśniamy jak.

Rozpoczęcie starań o dziecko

Pierwsze, co przychodzi do głowy, to umówienie się na wizyty u specjalistów. Można zacząć od lekarza rodzinnego. Zmierzy ciśnienie przyszłej mamie i zarządzi serię podstawowych badań (krwi i moczu). Jeśli kobieta cierpi na cukrzycę bądź nadciśnienie, powinna  porozmawiać również z lekarzem prowadzącym. On podpowie, w jaki sposób bezpiecznie zajść w ciążę i jak o siebie zadbać, oczekując dziecka. Ważna „przed” będzie też informacja dotycząca przyjmowanych leków.

Ginekolog, kolejny na lekarskiej liście, zleci zrobienie cytologii i wypyta o wszystko, co może wpłynąć na płodność, m.in. fakt stosowania antykoncepcji. Dlaczego to takie ważne? Skład preparatów hormonalnych potrafi wymóc przesunięcie starań nawet o kilka miesięcy.

Dostęp dla posiadaczy Konta Premium

Kup Konto Premium

Ten artykuł był opublikowany w jednym z naszych magazynów Chcemy Być Rodzicami. Aby zobaczyć materiał wykup Konto Premium.
Autor

Karolina Błaszkiewicz

dziennikarka. Związana z magazynem Chcemy Być Rodzicami i z natemat.pl