fbpx
Przejdź do treści

Glutation vs stres oksydacyjny – jak wspierać kobiecą płodność?

glutation
Fot georgerudy/ 123RF

Niepłodność dotyczy około 1,3 miliona par w Polsce, z czego mniej więcej 20-25 proc. przypadków ma niewyjaśnioną przyczynę. Podejrzewa się, że za wieloma z nich może tak naprawdę stać stres oksydacyjny, który u kobiet może przyczyniać się m.in. do uszkodzenia struktur komórek jajowych. Jak mogą w tego typu problemach pomóc antyoksydanty, w tym – dla wielu wciąż tajemniczy – glutation?

Stres oksydacyjny jest stanem, który powstaje w wyniku zaburzenia równowagi pomiędzy działaniem wolnych rodników (inaczej nazywanych oksydantami lub reaktywnymi formami tlenu) a procesami antyoksydacyjnymi. Wolne rodniki wytwarzane są w naszych organizmach podczas różnego rodzaju procesów metabolicznych i jest to naturalne, przy czym ich ilość powinna być pod stałą „kontrolą” mechanizmów obronnych. Jeśli nie nadążają one z działaniem – a raczej przeciwdziałaniem – wspomniana już równowaga jest zaburzona. Dodatkowo przyczyniać się do tego mogą:

  • palenie papierosów,
  • zanieczyszczenie środowiska,
  • narażenie na substancje toksyczne,
  • stres psychiczny,
  • różnego rodzaju procesy zapalne,
  • nieprawidłowa dieta,
  • promieniowanie UV
  • i inne.

Co ważne, jak wskazują dane, brak równowagi oksydacyjnej negatywnie wpływa na absolutnie każdy etap reprodukcji – w tym m.in. na owulację, wczesny rozwój zarodkowy i implantację owego zarodka. Biorąc pod uwagę również inne aspekty kobiecej płodności, z badań wynika, że zbyt wysoki poziom reaktywnych form tlenu w organizmie koreluje m.in. z przyspieszonym procesem starzenia jajników.

Glutation – co warto o nim wiedzieć?

Jednym z bardzo silnych antyoksydantów jest glutation, czyli związek, który naturalnie produkowany jest przez organizm, lecz może być także dostarczany z zewnątrz – w diecie (zawierają go np. awokado i brokuły) lub pod postacią suplementów. Może stanowić silne wsparcie organizmu, m.in. ze względu na:

– wspomniane już działanie antyoksydacyjnie, co ma znaczenie nie tylko dla płodności, lecz także układu odpornościowego, nerwowego, krwionośnego i innych;

– pomoc w detoksykacji oraz w przebiegu nieustannie zachodzących w nas procesów metabolicznych;

– istotny wpływ na proces wchłaniania żelaza oraz innych mikroelementów.

PCOS vs glutation

Co ważne, wskazuje się, że glutation może być szczególnie wspierający dla kobiet z PCOS. Może bowiem wpływać na zwiększenie wrażliwości komórek na insulinę. Jest to działanie pomocne m.in. w utrzymaniu masy ciała w normie oraz hamowaniu procesu rozwoju zespołu metabolicznego (u pacjentek z PCOS jest podwyższone ryzyko jego wystąpienia). Pamiętaj zatem o antyoksydantach – ich oddziaływanie może być silniejsze, niż myślisz.

Źródła: materiały Polski Lek S.A.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!
Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.