fbpx
Przejdź do treści

Głos matki wpływa na rozwój mózgu dziecka – naprawdę warto rozmawiać!

Głos matki to dla dziecka niemal cały świat. To te dźwięki zna najlepiej, bo jeszcze będąc w jej łonie, rozwija drogi słuchowe właśnie pod wpływem brzmienia i wibracji mamy. Okazuje się, że głos ten ma wpływ także na rozwój mózgu i umiejętności społecznych malucha.

Wspomaga rozwój

Zaraz po urodzeniu dziecko potrafi zidentyfikować głos matki i „rozpoznać” go wśród pozostałych, nieznanych mu, głosów kobiet. Co ciekawe, badania z 2014 roku pokazały korzystny wpływ odtwarzania nagrania głosu matki na rozwój wcześniaków. Kiedy odtwarzano je podczas ssania smoczka, szybko poprawiały się umiejętności jedzenia maluchów, co skracało ich czas pobytu w szpitalu. Wskazywano także, że śpiew mamy może wpływać na „lepsze wzorce zmienności w rytmie serca, w porównaniu z wcześniakami, którym nie śpiewano” – pisaliśmy w naszym portalu.

Dodatkowo, głos mamy uspokaja dziecko w sytuacjach stresowych, przez co zmniejsza się poziom kortyzolu. Podwyższa się zaś poziom oksytocyny, hormonu odpowiedzialnego między innymi za więzi społeczne, o czym pisze „Psypost”.

Kiedy dziecko podrośnie

O ile jest to dosyć jasne u noworodków i niemowląt, o tyle zastanawia – co dzieje się kiedy dziecko podrośnie? Zespół pod kierownictwem Daniela Abramsa, z Uniwersytetu Stanforda, postanowił posłużyć się pomiarami z funkcjonalnego rezonansu magnetycznego fMRI. Mierzy on aktywność mózgu. W badaniach wzięło udział 24 dzieci w wieku 7-12 lat. Żadne z nich nie miało zaburzeń rozwojowych, IQ było w normie, a wychowywane były przez biologiczne matki.

Dzieci słuchały nagrań słów wypowiadanych przez mamy lub przez inne kobiece głosy. Jak pokazało badanie, dzieciaki w ponad 97 proc. przypadków były w stanie rozpoznać głos matki w mniej niż 1 sekundę.

Lepsza komunikacja

Okazało się, że słuchanie głosu matki powoduje większą aktywność, niż słuchanie obcych głosów, w regionach mózgu odpowiedzialnych za odbiór dźwięków. Biorą one udział między innymi w rozpoznawaniu głosów i przetwarzaniu mowy.

Co więcej, naukowcy zauważyli, że głos matki aktywuje szereg innych struktur w mózgu. Jest to między innymi ciało migdałowate, które reguluje emocje. Tego rodzaju aktywność mózgu porównana została do swego rodzaju „odcisku palca”, który pozostawia na dziecku właśnie głos matki.

Zauważono również, że im więcej połączeń pomiędzy regionami mózgu odpowiedzialnymi za odbiór dźwięków, a tymi związanymi z nastrojem, układem nagrody oraz rozpoznawaniem twarzy, tym więcej umiejętności komunikacyjnych ma dziecko. Z tej perspektywy zdanie: „Warto rozmawiać” nabiera kolejnego znaczenia.

Źródło: „Psypost”

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, w latach 2020-2021 redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka UW, magistrantka psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki „Kobiety bez diety".