Przejdź do treści

Głos matki wpływa na rozwój mózgu dziecka – naprawdę warto rozmawiać!

Głos matki to dla dziecka niemal cały świat. To te dźwięki zna najlepiej, bo jeszcze będąc w jej łonie, rozwija drogi słuchowe właśnie pod wpływem brzmienia i wibracji mamy. Okazuje się, że głos ten ma wpływ także na rozwój mózgu i umiejętności społecznych malucha.

CHaBeR News

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

Wspomaga rozwój

Zaraz po urodzeniu dziecko potrafi zidentyfikować głos matki i „rozpoznać” go wśród pozostałych, nieznanych mu, głosów kobiet. Co ciekawe, badania z 2014 roku pokazały korzystny wpływ odtwarzania nagrania głosu matki na rozwój wcześniaków. Kiedy odtwarzano je podczas ssania smoczka, szybko poprawiały się umiejętności jedzenia maluchów, co skracało ich czas pobytu w szpitalu. Wskazywano także, że śpiew mamy może wpływać na „lepsze wzorce zmienności w rytmie serca, w porównaniu z wcześniakami, którym nie śpiewano” – pisaliśmy w naszym portalu.

Dodatkowo, głos mamy uspokaja dziecko w sytuacjach stresowych, przez co zmniejsza się poziom kortyzolu. Podwyższa się zaś poziom oksytocyny, hormonu odpowiedzialnego między innymi za więzi społeczne, o czym pisze „Psypost”.

Kiedy dziecko podrośnie

O ile jest to dosyć jasne u noworodków i niemowląt, o tyle zastanawia – co dzieje się kiedy dziecko podrośnie? Zespół pod kierownictwem Daniela Abramsa, z Uniwersytetu Stanforda, postanowił posłużyć się pomiarami z funkcjonalnego rezonansu magnetycznego fMRI. Mierzy on aktywność mózgu. W badaniach wzięło udział 24 dzieci w wieku 7-12 lat. Żadne z nich nie miało zaburzeń rozwojowych, IQ było w normie, a wychowywane były przez biologiczne matki.

Dzieci słuchały nagrań słów wypowiadanych przez mamy lub przez inne kobiece głosy. Jak pokazało badanie, dzieciaki w ponad 97 proc. przypadków były w stanie rozpoznać głos matki w mniej niż 1 sekundę.

Lepsza komunikacja

Okazało się, że słuchanie głosu matki powoduje większą aktywność, niż słuchanie obcych głosów, w regionach mózgu odpowiedzialnych za odbiór dźwięków. Biorą one udział między innymi w rozpoznawaniu głosów i przetwarzaniu mowy.

Co więcej, naukowcy zauważyli, że głos matki aktywuje szereg innych struktur w mózgu. Jest to między innymi ciało migdałowate, które reguluje emocje. Tego rodzaju aktywność mózgu porównana została do swego rodzaju „odcisku palca”, który pozostawia na dziecku właśnie głos matki.

Zauważono również, że im więcej połączeń pomiędzy regionami mózgu odpowiedzialnymi za odbiór dźwięków, a tymi związanymi z nastrojem, układem nagrody oraz rozpoznawaniem twarzy, tym więcej umiejętności komunikacyjnych ma dziecko. Z tej perspektywy zdanie: „Warto rozmawiać” nabiera kolejnego znaczenia.

Źródło: „Psypost”

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, absolwentka UW. Obecnie studentka V. roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz studentka studiów podyplomowych Gender Studies na UW.

5 objawów związanych z niepłodnością u kobiet i mężczyzn

objawy niepłodności

Oto objawy, które mogą być oznaką problemów z płodnością. Jeśli zauważysz u siebie lub swojego partnera niektóre z poniższych symptomów, powinniście wybrać się do specjalisty.

CHaBeR News

https://www.chcemybycrodzicami.pl/wp/wp-content/uploads/2016/07/pop-up-foto.jpg

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

Sprawdź najpopularniejsze objawy niepłodności u kobiety.

Zobacz też: Przyczyny i objawy niepłodności

1. Nieregularne miesiączki

Cykl miesięczny zdrowej kobiety to 28 dni, ale niewielkie odchylenia od normy nie są rzadkością, jeśli są stałe. Jeśli więc twój cykl jednego miesiąca zaczyna się 33 dnia miesiąca, kolejny 31, a następny 35, to nie ma czym się martwić.

Problem zaczyna się wtedy, kiedy miesiączka pojawia się bardzo nieregularnie – cykl jest krótki albo miesiączka nie pojawia się kilka miesięcy. Może to wiązać się z zespołem policystycznych jajników (na które cierpi około 15-20% kobiet) lub problemów hormonalnych. Może to prowadzić do problemów z płodnością.

2. Ostry ból

Większość kobiet odczuwa ból lub skurcze podczas miesiączki. Jeśli jednak  ból utrudnia normalne funkcjonowanie, może to być symptomem endometriozy.

3. Brak miesiączki

Zdarza się, że okres nie pojawia się w jednym miesiącu. Stres, odchudzanie lub wycieńczający trening mogą być tego powodem.

Jeśli jednak nie masz okresu przez kilka kolejnych miesięcy, warto wybrać się do lekarza, aby sprawdzić, czy twoja płodność nie jest zaburzona.

4. Wahania hormonów

Jeśli pojawiają się objawy związane z wahaniami hormonów takie jak:

  • trądzik,
  • brak pociągu seksualnego,
  • owłosienie na twarzy lub łysienie,
  • wahania wagi,
    powinnaś wybrać się do lekarza, najlepiej endokrynologa.

5. Ból podczas seksu

Wiele kobiet odczuwa ból podczas każdego stosunku i uważa, że to naturalny objaw. Najnowsze badania dowodzą, że może to być objawem endometriozy lub wahań hormonów, co może powodować problemy z płodnością.

Zobacz też: Problem niepłodności męskiej to fakt czy mit?

Sprawdź najpopularniejsze objawy niepłodności u mężczyzn:

1. Nagłe zmiany w odczuwaniu pociągu seksualnego

Męska fizjologia także związana jest z hormonami, dlatego wszelkie wahania w odczuwaniu pożądania mogą być oznaką problemów z płodnością.

2. Ból lub puchnięcie jąder

Te objawy mogą być związane z wieloma stanami chorobowymi, a najczęstsze z nich to stany zapalne lub wodniak jądra. Nieleczony obrzęk może prowadzić do niepłodności, a nawet zagrażać życiu.

3. Zaburzenia erekcji

Prawidłowa erekcja związana jest z odpowiednim poziomem hormonów. Ich obniżony poziom może prowadzić do problemów z zapłodnieniem.

W Polsce problem erekcji dotyczy 1,5 miliona mężczyzn. Lekarze uważają, że ten problem zawsze jest sygnałem tego, że coś dzieje się w organizmie. Warto to sprawdzić.

4. Problemy z ejakulacją

Podobnie jak przy erekcji, problemy z wytryskiem mogą być oznaką zaburzeń hormonów, wcześniejszych zabiegów chirurgicznych przeprowadzonych na pęcherzu moczowym podczas raka jądra lub działania leków obniżających ciśnienie krwi lub antydepresantów.

Częstą przyczyną mogą być zaburzenia nerwowe, nierzadko spowodowane cukrzycą, chorobą Parkinsona lub stwardnieniem rozsianym.

5. Małe, twarde jądra

W jądrach tworzy się sperma, dlatego ich odpowiednia wielkość i wygląd świadczą o ich stanie zdrowia.

Zbyt małe lub zbyt twarde powinny być zbadane przez specjalistę, ponieważ wszelkie nieprawidłowości mogą być oznaką stanów chorobowych, prowadzących do niepłodności.

Tu kupisz najnowsze e-wydanie magazynu Chcemy Być Rodzicami

Źródło: