Przejdź do treści

Głóg czarny na płodność. Zobacz, jak działa i w jakich dawkach stosować

głóg czarny na płodność
fot. Fotolia

Jest nie tylko rośliną ozdobną, ale ma również zastosowanie zdrowotne. Polecana jest szczególnie osobom z nadciśnieniem i chorym na serce, ale nie tylko. Głóg czarny na płodność – wiedziałaś o tym zastosowaniu?

Wzmianki o tej roślinie możemy znaleźć w wielu źródłach. W czasach biblijnych gaj głogowy porastał podobno Górę Oliwną. Niektórzy wierzą również, że korona cierniowa, którą Jezus miał na głowie w chwili śmierci, została utkana właśnie z tych drzew.

Zgodnie z mitologią celtycką, w pobliżu drzew głogu żyły wróżki. Starożytni Grecy i Rzymianie uznawali natomiast tę roślinę jako symbol małżeństwa i płodności.

Od wieku XIX głóg stosuje się w celu poprawy pracy serca i układu krążenia. Obecnie w Europie owoce tej rośliny są jednym z najpopularniejszych składników mieszanek ziołowych, coraz większe uznanie zyskują również w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz także: Przywrotnik na płodność. „Ziele Matki Boskiej”, które pomoże ci zajść w ciążę

Co to za roślina?

Głóg (Crataegus L.) to rodzaj roślin należących do rodziny różowatych, w którym zawiera się ok. 200 gatunków.

Głóg czarny rośnie naturalnie na terenach śródziemnomorskich oraz na Węgrzech, w Albanii i krajach byłej Jugosławii. Występuje w lasach, przy drogach, sadzi się go też w celach ozdobnych w parkach i ogrodach.

Warto jednak zauważyć, że najbardziej ozdobna odmiana o czerwonych kwiatach, czyli głóg szkarłatny, jest pozbawiony właściwości leczniczych. W celach zdrowotnych wykorzystuje się natomiast głóg o kwiatach białych lub bladoróżowych.

Zobacz także: Aletra lecznicza na płodność. Będziesz zaskoczona, co potrafi ta roślina!

Głóg czarny na płodność

Głóg ma silne właściwości rozszerzające naczynia krwionośne. Roślinę te stosuje się czasem w celu uregulowania pracy serca. Może również mieć właściwości rozrzedzające krew. Czarny głóg to także źródło wielu składników odżywczych.

– To roślina o szerokim zastosowaniu, bogata w witaminę C i A. Regularne dostarczanie tych witamin oczyszcza organizm. Olejki eteryczne zawarte w głogu mają działanie uspakajające – tłumaczy mistrz naturopata i znawczyni ziół Violetta Gdańska.

Jak się okazuje, głóg może również wspomóc naszą płodność. – Owoce tej rośliny zawierają flawonoidy, które mają działanie rozkurczające. Stosowanie głogu poprawia ukrwienie narządów, przez co wzmaga doznania seksualne i pozytywnie wpływa na libido – wyjaśnia ekspertka.

Zobacz także: Niepokalanek pospolity na płodność. Poznaj niezwykłe właściwości tej rośliny!

Głóg czarny na płodność – jak go stosować?

– Do celów leczniczych stosuje się owoce i kwiaty czarnego głogu. Pamiętajmy, że odmiana rośliny, która ma właściwości lecznicze to ta, która posiada kwiaty jasnoróżowe lub białe – wyjaśnia Violetta Gdańska.

W jakiej formie najlepiej zażywać głóg czarny?

– Z rośliny można przygotować napary, nalewki czy konfitury. Odmiana często spotykana w parkach z czerwonymi kwiatami to odmiana ozdobna – tłumaczy Violetta Gdańska.

Najpopularniejsze są napary z kwiatów i owoców. Łyżeczkę pokruszonych kwiatów lub dwie łyżeczki owoców głogu należy zalać szklanką wrzątku i pozostawić pod przykryciem na 15-20 minut. Napar z kwiatów należy pić dwa razy dziennie, natomiast napój z owoców trzy razy dziennie.

Stosowanie preparatów i naparów z głogu może wywoływać działania niepożądane, takie jak nudności, przyspieszone bicie serce, czy bóle głowy. Możliwe są również interakcje z lekami, dlatego przed zażyciem należy skonsultować się z lekarzem.

Tu kupisz najnowszy magazyn Chcemy Być Rodzicami

Źródło: kwiatypolski.mintshost.com, drzewa.com.pl, poradnikzdrowie.pl livestrong.com, theherbprof.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!
Autor

Anna Wencławska

Koordynatorka treści internetowych. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.