Przejdź do treści

Głóg czarny na płodność. Zobacz, jak działa i w jakich dawkach stosować

głóg czarny na płodność
fot. Fotolia

Jest nie tylko rośliną ozdobną, ale ma również zastosowanie zdrowotne. Polecana jest szczególnie osobom z nadciśnieniem i chorym na serce, ale nie tylko. Głóg czarny na płodność – wiedziałaś o tym zastosowaniu?

Wzmianki o tej roślinie możemy znaleźć w wielu źródłach. W czasach biblijnych gaj głogowy porastał podobno Górę Oliwną. Niektórzy wierzą również, że korona cierniowa, którą Jezus miał na głowie w chwili śmierci, została utkana właśnie z tych drzew.

Zgodnie z mitologią celtycką, w pobliżu drzew głogu żyły wróżki. Starożytni Grecy i Rzymianie uznawali natomiast tę roślinę jako symbol małżeństwa i płodności.

Od wieku XIX głóg stosuje się w celu poprawy pracy serca i układu krążenia. Obecnie w Europie owoce tej rośliny są jednym z najpopularniejszych składników mieszanek ziołowych, coraz większe uznanie zyskują również w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz także: Przywrotnik na płodność. „Ziele Matki Boskiej”, które pomoże ci zajść w ciążę

Co to za roślina?

Głóg (Crataegus L.) to rodzaj roślin należących do rodziny różowatych, w którym zawiera się ok. 200 gatunków.

Głóg czarny rośnie naturalnie na terenach śródziemnomorskich oraz na Węgrzech, w Albanii i krajach byłej Jugosławii. Występuje w lasach, przy drogach, sadzi się go też w celach ozdobnych w parkach i ogrodach.

Warto jednak zauważyć, że najbardziej ozdobna odmiana o czerwonych kwiatach, czyli głóg szkarłatny, jest pozbawiony właściwości leczniczych. W celach zdrowotnych wykorzystuje się natomiast głóg o kwiatach białych lub bladoróżowych.

Zobacz także: Aletra lecznicza na płodność. Będziesz zaskoczona, co potrafi ta roślina!

Głóg czarny na płodność

Głóg ma silne właściwości rozszerzające naczynia krwionośne. Roślinę te stosuje się czasem w celu uregulowania pracy serca. Może również mieć właściwości rozrzedzające krew. Czarny głóg to także źródło wielu składników odżywczych.

– To roślina o szerokim zastosowaniu, bogata w witaminę C i A. Regularne dostarczanie tych witamin oczyszcza organizm. Olejki eteryczne zawarte w głogu mają działanie uspakajające – tłumaczy mistrz naturopata i znawczyni ziół Violetta Gdańska.

Jak się okazuje, głóg może również wspomóc naszą płodność. – Owoce tej rośliny zawierają flawonoidy, które mają działanie rozkurczające. Stosowanie głogu poprawia ukrwienie narządów, przez co wzmaga doznania seksualne i pozytywnie wpływa na libido – wyjaśnia ekspertka.

Zobacz także: Niepokalanek pospolity na płodność. Poznaj niezwykłe właściwości tej rośliny!

Głóg czarny na płodność – jak go stosować?

– Do celów leczniczych stosuje się owoce i kwiaty czarnego głogu. Pamiętajmy, że odmiana rośliny, która ma właściwości lecznicze to ta, która posiada kwiaty jasnoróżowe lub białe – wyjaśnia Violetta Gdańska.

W jakiej formie najlepiej zażywać głóg czarny?

– Z rośliny można przygotować napary, nalewki czy konfitury. Odmiana często spotykana w parkach z czerwonymi kwiatami to odmiana ozdobna – tłumaczy Violetta Gdańska.

Najpopularniejsze są napary z kwiatów i owoców. Łyżeczkę pokruszonych kwiatów lub dwie łyżeczki owoców głogu należy zalać szklanką wrzątku i pozostawić pod przykryciem na 15-20 minut. Napar z kwiatów należy pić dwa razy dziennie, natomiast napój z owoców trzy razy dziennie.

Stosowanie preparatów i naparów z głogu może wywoływać działania niepożądane, takie jak nudności, przyspieszone bicie serce, czy bóle głowy. Możliwe są również interakcje z lekami, dlatego przed zażyciem należy skonsultować się z lekarzem.

Tu kupisz najnowszy magazyn Chcemy Być Rodzicami

Źródło: kwiatypolski.mintshost.com, drzewa.com.pl, poradnikzdrowie.pl livestrong.com, theherbprof.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami.

Autor

Anna Wencławska

Koordynatorka treści internetowych. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.