fbpx
Przejdź do treści

Genogram – świadomość przez pokolenia

Genogram pomaga graficznie przedstawić wszelkie skomplikowane wzorce danej rodziny. – fot. canva

Genogram jest narzędziem, które pomaga odkryć wiele prawd o sobie, swojej rodzinie, bliskich. Dlaczego i w jakich warunkach warto z niego skorzystać? Ze Zbigniewem Ejchostem, certyfikowanym psychoterapeutą współpracującym z Fundacją „Mam Dom”, rozmawiała Katarzyna Miłkowska.

Jak wykorzystuje Pan genogram w swojej pracy?

Z genogramem pracuję w dwojaki sposób – zarówno podczas szkoleń dla rodziców adopcyjnych i rodziców zastępczych, jak i w praktyce terapeutycznej. Dla mnie, jako psychoterapeuty systemowego, jest to bardzo użyteczne narzędzie. Pomaga graficznie przedstawić wszelkie skomplikowane wzorce danej rodziny. Spojrzeć na nią z perspektywy trzech pokoleń.

Warto zaznaczyć, że nie jest to narzędzie stosowane tylko w ośrodkach adopcyjnych, ale przede wszystkim podczas terapii indywidualnej, terapii małżeńskiej czy też terapii rodzinnej.

Dostęp dla posiadaczy Konta Premium

Kup Konto Premium

Ten artykuł był opublikowany w jednym z naszych magazynów Chcemy Być Rodzicami. Aby zobaczyć materiał wykup Konto Premium.

Ekspert

Zbigniew Ejchost

Zbigniew Ejchost - absolwent UKSW Wydziału Nauk o Rodzinie o specjalności psychologia rodziny, certyfikowany psychoterapeuta systemowy, 20 lat pracy w Ośrodku Adopcyjnym, własna praktyka psychoterapeutyczna, ojciec trójki dzieci

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".