fbpx
Przejdź do treści

Genogram – obraz rodziny z lotu ptaka

Decydując się na powiększenie rodziny warto poznać swoje korzenie. – fot. canva

Decydując się na powiększenie rodziny – niezależnie od tego, czy chcemy zajść w ciążę, czy postanawiamy adoptować dziecko – warto poznać swoje korzenie. Świadomość tego, co minione, może mieć dobry wpływ na naszą przyszłość. Często wiele wyjaśnia praca przy pomocy genogramu.

W wielkim uproszczeniu genogram to specyficzne drzewo genealogiczne. Jest to schemat, który tworzymy, by uporządkować przekazywane nam przez pokolenia, często nieuświadomione „tradycje”. Pozwala on zauważyć, jak wyglądały relacje w danej rodzinie. Obrazuje związki, ich rozpad, brak, zmienność, powtarzające się tendencje. Dzięki genogramowi przekazywane z pokolenia na pokolenie problemy stają się bardziej zauważalne.

Opracowuje się go, wykorzystując symbole graficzne, znaki i hasła, które odpowiadają konkretnym informacjom. Zaznacza się na nim między innymi daty narodzin i śmierci członków rodziny, ważne wydarzenia z ich życia, zaburzenia psychiczne, uzależnienia, a także jakość oraz siłę relacji pomiędzy ludźmi.

Dostęp dla posiadaczy Konta Premium

Kup Konto Premium

Ten artykuł był opublikowany w jednym z naszych magazynów Chcemy Być Rodzicami. Aby zobaczyć materiał wykup Konto Premium.
Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".