fbpx
Przejdź do treści

Gdy ochoty na seks brak… Co obniża libido?

co obniża libido
fot. 123rf.com

Pociąg seksualny, pożądanie, żądza, libido – jak byśmy tego nie nazwali, każdy zapewne wie, o co chodzi. Kiedy jednak zupełnie ochoty na seks brak, może być to oznaką innych problemów. Co może stać za osłabieniem takich pragnień, a tym samym utrudniać też zbliżenie?

1. Stres

Jest to czynnik, który oddziałuje zarówno na sferę psychiczną, lecz także – o czym nieraz zapominamy – fizyczną. Chociażby na hormony. Czy wiesz, że jeśli doświadczasz długotrwałego stresu, podwyższa się poziom prolaktyny w Twoim organizmie, co wpływa na obniżenie popędu płciowego

2. Niektóre leki

Jednym z działań ubocznych niektórych farmaceutyków może być doprowadzenie do hiperprolaktynemii, której skutkiem jest m.in. osłabione libido. Tego typu problem może pojawić się np. w związku ze stosowaniem części leków przeciwdepresyjnych, hormonalnych, neuroleptyków, przeciwwymiotnych, leków podawanych w problemie nadciśnienia tętniczego etc.

3. Nieprawidłowa masa ciała

Badania pokazują, że masa ciała może mieć ogromny wpływ na libido – zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka, oddziałują na nie negatywnie. Jak pisaliśmy już na naszym portalu: „Eksperci wskazują, że niemal 80 proc. mężczyzn z zaburzeniami erekcji ma nieprawidłowy wskaźnik BMI. Co więcej, dane mówią, iż 50% otyłych panów przyznaje, że ma obniżone libido”. Co zresztą istotne, BMI wpływa nie tylko na pożądanie seksualne (bądź jego brak), lecz także bezpośrednio na płodność.

4. Zaburzenia nastroju

Warto wymienić przede wszystkim depresję, ponieważ dane są w tym kontekście szczególnie niepokojące – liczba chorujących na nią osób ciągle rośnie. Jak wpływa ona na seks? Może obniżać libido i co również związane jest z chęcią na bliskość, w czasie depresji można odczuwać duży spadek energii, brak sił i zainteresowania sprawami, które dotąd sprawiały nam przyjemność. Nic więc dziwnego, że ochota na seks bywa wtedy znikoma…

5. Zaburzenia hormonalne

Jest to bardzo szeroka grupa problemów, która wymaga diagnostyki pod okiem specjalisty. Podając jednak przykłady – libido obniża się m.in. u panów, w których organizmach jest zbyt niski poziom testosteronu. U pań dzieje się tak chociażby w przypadku wysokiego poziomu prolaktyny, którego to hormonu jest więcej np. w okresie laktacji (wiąże się to właśnie ze zmniejszonym popędem płciowym, co jest w pewnym sensie naturalną ochroną przed szybkim zajściem w kolejną ciążę).

Organizm i psychika pod lupą

Jest to zaledwie kilka z czynników, które mogą powodować, że ochota na seks spada. Kilka, ale z jakże różnych dziedzin – somatycznej, psychicznej, stylu życia etc. Wymieniać można zresztą jeszcze długo, ponieważ na obniżone libido może też chociażby wpływać niska samoocena, w tym ta dotycząca obrazu własnego ciała. Istotne są także problemy w relacji, dyspareunia, zaburzenia erekcji, jak i niedostateczna ilość snu, alkohol oraz inne używki. Jeśli więc odczuwasz obniżoną ochotę do zbliżeń z partnerem lub partnerką, przyjrzyj się swojej sytuacji szerzej. Być może problem wcale nie kryje się bezpośrednio w łóżku.

Źródła: Psychologia w Praktyce / chbr.pl

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".