fbpx
Przejdź do treści

GDY LICZY SIĘ CZAS – bezpieczne leczenie niepłodności w czasie pandemii

leczenie niepłodności a koronawirus, invicta
fot. 123rf.com

Epidemia i towarzysząca jej atmosfera niepewności często stają się powodem dezorganizacji naszych dotychczasowych planów i zamierzeń. Z tym problemem szczególnie zmagają się pary, które starają się o potomstwo z pomocą klinik leczenia niepłodności. Pojawiają się pytania i dylematy związane z rozpoczęciem leczenia, obaw przed zarażeniem wirusem SARS-CoV-2 czy też powikłań w czasie ciąży. Są to oczywiste zmartwienia przyszłych rodziców. Kliniki leczenia niepłodności, aby zachować ciągłość leczenia i zapewnić jeszcze większą ochronę w dobie aktualnej sytuacji epidemicznej, wdrażają specjalne środki bezpieczeństwa i działania prewencyjne.

WALKA Z NIEPŁODNOŚCIĄ. GDY LICZY SIĘ CZAS

Problem niepłodności w Polsce dotyczy obecnie nawet 1,5 miliona par, co stanowi około 20% populacji w wieku reprodukcyjnym. Według Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii problem z każdym rokiem jest coraz dotkliwszy
i będzie się pogłębiać
. Obecnie, mimo wielu metod leczenia, najlepszym sposobem w walce z niepłodnością par jest czas. To on determinuje, jak skuteczne będzie leczenie
i z jakim rezultatem się ono zakończy.

Leczenie par niepłodnych jest bardzo uzależnione od czasu – mówi dr Janusz Pałaszewski z Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA w Warszawie. Leczymy pacjentów, dla których czas liczy się w miesiącach. Często mówimy tu o kobietach z obniżającą się rezerwą jajnikową albo o mężczyznach, u których dochodzi do bardzo sukcesywnego pogarszania się jakości nasienia. W wielu przypadkach leczenie powinno być podejmowane natychmiast. Utrata kilku miesięcy może spowodować zdecydowane pogorszenie warunków, jakie mamy w organizmie i obniżyć szanse na powodzenie zajścia w ciążę – dodaje.

BEZPIECZEŃSTWO EPIDEMIOLOGICZNE W KLINIKACH

Kliniki leczenia niepłodności mają świadomość, że muszą zachować ciągłość udzielanych świadczeń i kontynuację rozpoczętego leczenia. Wdrożyły one szczególne procedury związane z higienizacją klinik, ograniczeniem kontaktu bezpośredniego oraz minimalizowaniem ryzyka dla personelu, by zachować bezpieczeństwo epidemiologiczne.

Jesteśmy w stanie zapewnić pacjentowi bezpieczeństwo, aby nie zaraził się na terenie naszej kliniki – mówi dr Janusz Pałaszewski z Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA w Warszawie. Nasze standardy bezpieczeństwa i środki ostrożności są bardzo skuteczne – dodaje.

WALKA Z WIRUSEM NA RÓŻNE SPOSOBY

Aby mieć pewność, że klinika nie stanowi dodatkowego zagrożenia dla zdrowia pacjentów, ośrodki wdrażają bardzo restrykcyjne środki ostrożności. W Klinikach Leczenia Niepłodności INVICTA wprowadzono liczne działania prewencyjne, tj. kilkukrotną kontrolę stanu zdrowia pacjentów i pracowników każdej zmiany, uzupełniające procedury dezynfekcyjne przestrzeni wspólnych i gabinetów, wzmożoną
kontrolę przestrzegania działań profilaktycznych
(w tym wietrzenia i sterylizacji pomieszczeń) oraz uruchomiono dodatkowe oczyszczacze powietrza z systemem filtrów, jonizacją, lampami UV niwelującymi wirusy, bakterie i inne drobnoustroje
w miejscach pobytu pacjentów
. Dodatkowo każdy z oddziałów objęty jest opieką pielęgniarki epidemiologicznej. Wdrożona została również opieka lekarza epidemiologa. Ponadto w klinice realizowane są jedynie konsultacje bezwzględnie wymagające obecności osobistej, pozostali pacjenci mają możliwość odbywania wideokonsultacji. Kliniki są świadome obaw pacjentów wynikających z trwania pandemii i wdrażają specjalne środki bezpieczeństwa, tak by leczenie niepłodności odbywało się z jak najmniejszym ryzykiem zakażenia.

Niepłodność jest obecnie jednym z najdotkliwszych problemów, z jakim muszą mierzyć się pary, a konsekwencje odkładania decyzji na później mogą być nieodwracalne. Przed podjęciem decyzji o leczeniu, warto zapoznać się ze środkami bezpieczeństwa zapewnionymi w klinice oraz skonsultować się z lekarzem i omówić plan leczenia.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!
Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.