fbpx
Przejdź do treści

Gdańsk wesprze leczenie in vitro? Ruszyły prace specjalnego zespołu

Gdańsk wesprze pary w leczeniu niepłodności metodą in vitro /Fot. Facebook Paweł Adamowicz

Gdańsk miastem, które wesprze pary w leczeniu niepłodności metodą in vitro. Trwają właśnie prace specjalnie stworzonego zespołu. Program może wejść w życie już w przyszłym roku.

Prace trwają

Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, zamieścił na swoim Facebooku informację dotyczącą prac zespołu. W jego skład wchodzi 12 osób. Eksperci są przedstawicielami różnych dziedzin, które nie ograniczają się tylko do polityki i etyki. Są to także lekarze, ale i psychologowie. To właśnie wsparcie psychologiczne ma być dodatkowym atutem gdańskiego programu, w porównaniu do innych miast.

Do końca stycznia 2017 mają być gotowe założenia programu, a w życie może on wejść jeszcze w przyszłym roku.

Prace rozpoczął gdański zespół ds. leczenia niepłodności metodą in vitro – trwa pierwsze posiedzenie. Prace toczyć będą się w 12 osobowym składzie, a novum w stosunku do innych miejskich programów in vitro to również wsparcie psychologiczne par. Chcielibyśmy by program dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro wszedł w życie w Gdańsku w przyszłym roku. Do końca stycznia mamy zaś poznać założenia programu. W skład zespołu wchodzą radni klubu PO przewodnicząca Aleksandra Dulkiewicz, Piotr Borawski i Beata Dunajewska ale też lekarz pediatra Michał Brzeziński, ginekolog położnik Andrzej Hajdusianek, kierownik kliniki Położnictwa GUM prof. Krzysztof Preis, etyk Andrzej Leszczyński, doktor nauk o zdrowiu Marek Jankowski, psycholog Ewa Dudek-Kuźmicka, terapeuta Katarzyna Bertrandt, zastępca dyr. WRS Izabela Chorzelska i sekretarz zespołu Katarzyna Lewinska. Zespołowi życzę powodzenia w pracach!

Wpis został przyjęty przez internautów z dużym entuzjazmem:

„Brawo! To bardzo mądra i dobra decyzja! Mój Gdańsk!!”

„To miła odmiana, że w takiej dyskusji biorą udział specjaliści różnych dziedzin nauki, a nie biskupi. Szacun!”

„Aż chce się w tym Gdańsku zamieszkać”

„Brawo Panie Prezydencie w końcu widać że coś Pan tam robi. Oby to nie było tylko z powodu silnej pozycji PiSu i strachu przed następnymi wyborami a realnej chęci działania i umacniania miasta.”

Miasta z pomocą

Wsparcie miast w leczeniu niepłodności metodą in vitro może okazać się kluczowe. W najbliższym czasie, na scenie krajowej, rozpocznie się bowiem Program Kompleksowej Ochrony Zdrowia Prokreacyjnego, o czym pisaliśmy w naszym serwisie. Nie będzie przy tym miejsca dla finansowania in vitro z publicznych pieniędzy.

Jest to szczególnie interesujące z punktu widzenia badań społecznych, które wskazują, że „31 proc. Polaków chce, aby in vitro było legalne i całkowicie opłacane z budżetu publicznego”. 38 proc. jest za częściową refundacją. Czekamy zatem na zaproponowane przez Gdańsk rozwiązania. Być może będą unikatowe na skalę kraju.

Źródło: Facebook Paweł Adamowicz

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".