Przejdź do treści

Fundacja Wsparcia i Rozwoju Rodziny „Zielone Wzgórze”

Fundacja Wsparcia i Rozwoju Rodziny Zielone Wzgórze

Fundacja Wsparcia i Rozwoju Rodziny „Zielone Wzgórze” w Łodzi, założona przez rodziców adopcyjnych, realizuje projekt Więzi odNowa, adresowany do osób mierzących się z problemem wcześnie zerwanych więzi rodzinnych.

Prowadząca Fundację Anna Guzek tak opisuje problematykę Projektu:

CHaBeR News

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

Problemy

Rodzice adopcyjni stają wobec trudności spowodowanych traumami adoptowanego dziecka: stratą jakiej doświadczyło i innymi urazami, których doznało przed adopcją. Z traumą dziecka zderzają się traumy przybranych rodziców – niepłodność, poronienia lub straty dzieci biologicznych czy psychologiczne skutki wieloletnich procedur medycznych.
Wobec innych problemów stają rodziny zastępcze spokrewnione: dziadkowie. Konfrontują się nieustannie z tym, że ich własne dzieci – z jakichś powodów – nie podołały obowiązkom rodzicielskim.
Rodziny zastępcze zawodowe zmagają się nie tylko ze skutkami traumatycznej przeszłości dzieci ale także z doświadczaniem straty na co dzień. Dzieci przez nich wychowywane odchodzą: wracają do rodzin biologicznych, idą do adopcji, są przenoszone do innych placówek lub rodzin.

Rozwiązania


Wychowankom innych osób niż rodzice biologiczni
trudno jest odnaleźć się w rzeczywistości. Głęboko wbudowane w psychikę poczucie własnej bezwartościowości paraliżuje naturalne zasoby i sabotuje rozwój.

Nasza Fundacja pomaga tym osobom i tym rodzinom. Pomagamy też rodzicom biologicznym, przeciwdziałając dysfunkcjom i rozpadowi rodzin.

Zaburzenia przywiązania
to najtragiczniejszy skutek wczesnego zrywania więzi, braku stałego opiekuna w dzieciństwie lub istnienia chorej więzi z opiekunem, opartej na przemocy i wykorzystaniu. Dlatego tak ważna jest wczesna interwencja – skuteczna pomoc rodzinie biologicznej, a w przypadku konieczności separowania dziecka od jego rodziny pielęgnowanie każdej zdrowej więzi, nierozdzielanie rodzeństw i dbanie o kontakty z ważnymi osobami w życiu dziecka.

W projekcie Więzi odNowa odbędą się bezpłatne cykle warsztatów terapeutyczno-rozwojowych oraz treningi komunikacji i kompetencji rodzicielskich i wychowawczych.

Zbieramy wywiady i relacje od osób z doświadczeniem z obszaru tematyki Projektu. Na ich podstawie stworzymy wspólnie Publikację dotyczącą więzi, konieczności jej ochrony oraz skutków jej wczesnego zrywania.

Zapraszamy też na Forum Internetowe Projektu. Zachęcamy do dyskusji i do dzielenia się doświadczeniami. http://forum.fundacjazielonewzgorze.org/
Informacja prasowa

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.