fbpx
Przejdź do treści

Fundacja Wsparcia i Rozwoju Rodziny „Zielone Wzgórze”

Fundacja Wsparcia i Rozwoju Rodziny Zielone Wzgórze

Fundacja Wsparcia i Rozwoju Rodziny „Zielone Wzgórze” w Łodzi, założona przez rodziców adopcyjnych, realizuje projekt Więzi odNowa, adresowany do osób mierzących się z problemem wcześnie zerwanych więzi rodzinnych.

Prowadząca Fundację Anna Guzek tak opisuje problematykę Projektu:

Problemy

Rodzice adopcyjni stają wobec trudności spowodowanych traumami adoptowanego dziecka: stratą jakiej doświadczyło i innymi urazami, których doznało przed adopcją. Z traumą dziecka zderzają się traumy przybranych rodziców – niepłodność, poronienia lub straty dzieci biologicznych czy psychologiczne skutki wieloletnich procedur medycznych. Wobec innych problemów stają rodziny zastępcze spokrewnione: dziadkowie. Konfrontują się nieustannie z tym, że ich własne dzieci – z jakichś powodów – nie podołały obowiązkom rodzicielskim. Rodziny zastępcze zawodowe zmagają się nie tylko ze skutkami traumatycznej przeszłości dzieci ale także z doświadczaniem straty na co dzień. Dzieci przez nich wychowywane odchodzą: wracają do rodzin biologicznych, idą do adopcji, są przenoszone do innych placówek lub rodzin.

Rozwiązania

Wychowankom innych osób niż rodzice biologiczni trudno jest odnaleźć się w rzeczywistości. Głęboko wbudowane w psychikę poczucie własnej bezwartościowości paraliżuje naturalne zasoby i sabotuje rozwój.

Nasza Fundacja pomaga tym osobom i tym rodzinom. Pomagamy też rodzicom biologicznym, przeciwdziałając dysfunkcjom i rozpadowi rodzin.
Zaburzenia przywiązania
to najtragiczniejszy skutek wczesnego zrywania więzi, braku stałego opiekuna w dzieciństwie lub istnienia chorej więzi z opiekunem, opartej na przemocy i wykorzystaniu. Dlatego tak ważna jest wczesna interwencja – skuteczna pomoc rodzinie biologicznej, a w przypadku konieczności separowania dziecka od jego rodziny pielęgnowanie każdej zdrowej więzi, nierozdzielanie rodzeństw i dbanie o kontakty z ważnymi osobami w życiu dziecka.

W projekcie Więzi od Nowa odbędą się bezpłatne cykle warsztatów terapeutyczno-rozwojowych oraz treningi komunikacji i kompetencji rodzicielskich i wychowawczych.
Zbieramy wywiady i relacje od osób z doświadczeniem z obszaru tematyki Projektu. Na ich podstawie stworzymy wspólnie Publikację dotyczącą więzi, konieczności jej ochrony oraz skutków jej wczesnego zrywania.

Zapraszamy też na Forum Internetowe Projektu. Zachęcamy do dyskusji i do dzielenia się doświadczeniami. https://forum.fundacjazielonewzgorze.org/

Źródło: Informacja prasowa

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.