fbpx
Przejdź do treści

FOLIANY vs. mutacja genu MTHFR

foliany - mutacja genu MTHFR
fot. 123rf.com

Większość kobiet wie, że kwas foliowy to jeden z najistotniejszych składników. Witaminę B9 zawierają m.in. szpinak, brukselka czy nasiona roślin strączkowych. Niestety, okazuje się, że wiele osób nie dostarcza ich sobie w odpowiednich ilościach i często sama dieta może nie wystarczyć, by pokryć zapotrzebowanie na kwas foliowy u kobiet planujących lub będących w ciąży.

Dlaczego sama dieta może nie być wystarczająca i kobietom w wieku rozrodczym zaleca się suplementację kwasu foliowego? Odpowiednio zbilansowana dieta powinna dostarczać organizmowi niezbędnych witamin i składników mineralnych. Kwas foliowy jest w tym przypadku wyjątkiem. Według rekomendacji ekspertów kobiety planujące ciąże i w ciąży powinny dodatkowo suplementować kwas foliowy, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju wad cewy nerwowej u dziecka. Co więcej, coraz częściej mówi się nie tyle o samym kwasie foliowym, co o aktywnych formach folianów. Są one szczególnie istotne w kontekście mutacji genu MTHFR.

CZYM JEST GEN MTHFR?

To właśnie on odpowiada za prawidłowe przemiany oraz wchłanianie kwasu foliowego.
Mutacja C677T zakłóca te procesy, co obniża efektywność przekształcenia kwasu foliowego w aktywną, gotową do wykorzystania formę. Niedostateczna podaż kwasu foliowego zwiększa ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u płodu. Niestety, badania wskazują, że nawet 50% Polek może mieć problem z metabolizmem folianów pochodzących z kwasu foliowego, ponieważ właśnie aktywność enzymu MTHFR jest u nich obniżona.

Wracając jednak do aktywnych form folianów – dlaczego są one tak istotne w kontekście opisanej tu mutacji? Nie ma bowiem konieczności działania enzymu MTHFR, by aktywność biologiczna folianów nowej generacji mogła być prawidłowa (są przyswajane niezależnie od tego, czy występuje mutacja genu MTHFR). Warto przy tym dodać, że obecnie dostępne są dla nas dwie formy aktywnych folianów. Należą do nich: sól glukozaminowa, czyli folian IV generacji, oraz sól wapniowa, tj. folian III generacji. Co istotne, pierwszy z nich cechuje się lepszą rozpuszczalnością i większą biodostępnością.

DAJ SOBIE WSPARCIE

Idąc tym tropem specjaliści wskazują, że poza samym przyjmowaniem kwasu foliowego, warto, aby kobiety w wieku rozrodczym, planujące ciążę oraz w niej będące, przyjmowały także opisaną tu aktywną formę folianu (0,4 mg + 0,4 mg). W czasie wizyty lekarskiej może okazać się, że kobieta wymaga zwiększonej podaży kwasu foliowego, np. gdy urodziła już dziecko z wadą cewy nerwowej. W tym przypadku
poleca się podawanie wyżej wspomnianych składników w proporcjach 2 mg + 2 mg. Tego typu skład oferuje suplement diety Actifolin, zawierający kwas foliowy oraz folian IV generacji – dostępny jest w wersji 0,8 mg i 2 mg. Zamień zwykły kwas foliowy na Actifolin.

Źródła:

R. Dębski i wsp., Stosowanie złożonych źródeł folianów w profilaktyce wad cewy erwowej oraz innych zaburzeń spowodowanych niedoborami folianów w okresie planowania ciąży i w ciąży, „Standardy medyczne / profilaktyka zdrowotna” 2015.

E. Cieślik, A. Kościej, A. Gębusia, Ocena wiedzy i pobrania kwasu foliowego przez kobiety w wieku rozrodczym, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2013, 94 (3), str. 594–599.

lek polski foliany

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.