fbpx
Przejdź do treści

FOLIANY NIE TYLKO PRZED CIĄŻĄ – wsparcie po poronieniu

foliany po poronieniu
fot.123rf.com

Kiedy zapytamy kobiety starające się o dziecko lub będące w ciąży, który składnik odżywczy jest w ich diecie szczególnie ważny, zapewne duża część wymieni właśnie kwas foliowy. Bardzo słusznie! Warto jednak pamiętać, że foliany są niezwykle istotne także po poronieniu.

Foliany należą do witamin z grupy B. Nieraz określa się je jako witaminę B9, a ich
najbardziej znanym przedstawicielem jest właśnie kwas foliowy. Czy znajdziemy opisywane tu składniki w naszym pożywieniu? Tak, foliany znajdują się między innymi w roślinach strączkowych, warzywach ciemnozielonych, produktach zbożowych z pełnego przemiału oraz owocach. Warto dodać do swojej diety chociażby fasolkę szparagową, brokuły, szpinak, szparagi, a osoby jedzące mięso powinny sięgać po wątróbkę, zwłaszcza drobiową (1). Co jednak ważne, kwas foliowy obecny w żywności charakteryzuje się niską biodostępnością, łatwo ulega rozpadowi w wyniku obróbki termicznej oraz pod wpływem działania promieni UV (2). Stąd tak ważne – przede wszystkim dla kobiet w wieku okołokoncepcyjnym, w czasie ciąży oraz laktacji – jest wzięcie pod uwagę preparatów zawierających złożone źródło folianów: kwasu foliowego oraz gotowej do wykorzystania, lepiej przyswajalnej, aktywnej formy
folianu. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ uzupełniające spożycie kwasu foliowego zwiększa poziom folianów u matki – jeśli ich poziom jest w jej organizmie niski, zwiększa to ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u rozwijającego się płodu.

WSPARCIE NA PRZYSZŁOŚĆ (3)

Okazuje się jednak, że suplementacja kwasu foliowego ma istotne znaczenie także po poronieniu. Na łamach czasopisma naukowego „Human Reproduction” opublikowano badanie, które oparto na analizie 204 przypadków – 104 urodzeń dzieci z wadami cewy nerwowej oraz 100 zdrowych. Wskazano, że jeśli przyszła mama, która miała w wywiadzie doświadczenie poronienia, nie suplementowała kwasu foliowego w czasie okołokoncepcyjnym (dotyczącym kolejnej ciąży), ryzyko pojawienia się wad u jej potomstwa wzrastało niemal dziewiętnastokrotnie! Autorzy badań podkreślili, że wystąpiło tu kilka czynników, którym warto przyjrzeć się bliżej – jak na przykład to, że poronienie mogło być pierwszym przejawem wad cewy nerwowej, a nie źródłem nieprawidłowości w kolejnych ciążach. Nie zmienia to jednak faktu, że istotność roli kwasu foliowego w rozwoju płodu po raz kolejny została podkreślona.

TROSKA O SIEBIE I SWOJE PRZYSZŁE DZIECKO

Warto zaznaczyć, że doniesienia naukowe wskazują, iż 50% osób w Polsce może mieć problem z metabolizowaniem kwasu foliowego. Obecnie eksperci rekomendują suplementację folianów kobietom planującym ciążę, kobietom w ciąży oraz kobietom w okresie rozrodczym, które mogą zajść w ciążę: 0,4 mg kwasu foliowego dziennie + ,4 mg aktywnej formy folianu. Ponadto kobietom, które uprzednio urodziły dzieci dotknięte wadą cewy nerwowej, planujące ciążę i ciężarne: 4 mg folianów w postaci złożonej: kwas foliowy oraz aktywna forma folianów (2). Na rynku dostępny jest suplement diety Actifolin zawierający złożone źródło folianów, czyli kwas foliowy i folian aktywny w wersji 0,8 mg i 2 mg. Preparat Actifolin zawiera aktywną formę folianu najnowszej IV generacji. Charakteryzuje się on lepszą rozpuszczalnością i większą biodostępnością w porównaniu do folianu III generacji(4, 5).

Źródła:

 1. M. Jarosz i wsp., Normy żywienia dla populacji Polski, Instytut Żywności i Żywienia
  2017.
 2. R. Dębski i wsp., Stosowanie złożonych źródeł folianów w profilaktyce wad cewy
  nerwowej oraz innych zaburzeń spowodowanych niedoborami folianów w okresie
  planowania ciąży i w ciąży, „Standardy medyczne / profilaktyka zdrowotna” 2015.
 3. Pei Lijun, Wu Jilei, Li Jiajia, Mi Xin, Zhang Xiaofen, Li Zhengyu, Zhang Yuan,
  Effect of periconceptional folic acid supplementation on the risk of neural tube defects
  associated with a previous spontaneous abortion or maternal first-trimester
  fever, „Human Reproduction”, volume 34, issue 8, August 2019, pages 1587–1594.
 4. Gnosis S.p.A., Pre-clinical study In vivo comparative oral bio-availability of
  Quatrefolic® in rats versus folic acid and (6S)-5_MTHF calcium salt.
 5. Gnosis S.p.A., Clinical study crossover comparative bioavailability study of
  Quatrefolic® compared with the reference Metafolin® in health volunteers.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.