fbpx
Przejdź do treści

Fizjoterapia w bólach odcinka lędźwiowego w ciąży – co warto wiedzieć?

ból pleców w ciąży
fot. 123rf.com

Dzięki zachodzącym w ciąży zmianom hormonalnym i mechanicznym w ciele matki powstaje przestrzeń dla rozwijającego się płodu, a poród może odbywać się siłami natury. Zmiany te prowadzą jednak do dolegliwości bólowych kręgosłupa, zawłaszcza w jego lędźwiowym odcinku, powodując dyskomfort przyszłej mamy.

Mechaniczne i hormonalne przyczyny bólu w odcinku lędźwiowym w ciąży

Najbardziej zauważalny w ciąży jest przyrost masy ciała w II i III trymestrze, który dla ciąży donoszonej wynosi nawet kilkanaście kilogramów. Większość tego ciężaru gromadzi się w okolicy miednicy, prowadząc m.in. do jej przodopochylenia, przykurczy zgięciowych w stawach biodrowych, zwiększenia lordozy lędźwiowej oraz do przesunięcia środka ciężkości o ok. 2 cm do przodu. Skutkuje to zmianami w napięciu powięzi i mięśni, przede wszystkim: mięśnia prostownika grzbietu, mięśnia czworobocznego lędźwi, mięśni pośladkowych i mięśnia gruszkowatego.

Istotny wpływ na układ mięśniowo-szkieletowy mają również hormony: relaksyna i estrogeny, których zwiększone w czasie ciąży stężenie rozluźnia struktury więzadłowe, zmniejszając stabilizację stawów.

Nadmierne napięcie mięśni w okolicy dolnej części tułowia i zmiana w statyce stawów powodują dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Charakterystyka bólu

Ból lędźwiowy może przyjmować różny charakter:

  • miejscowy,
  • promieniujący (do pośladka i/lub wzdłuż kończyny dolnej),
  • kłujący,
  • rozlany.

Dokładne opisanie rodzaju bólu przez ciężarną pozwala na określenie źródła problemu, czym może zająć się fizjoterapeuta mający doświadczenie w pracy z kobietami w ciąży.

W zależności od postawionej diagnozy, dobiera on odpowiednie w konkretnym przypadku metody terapeutyczne.

Fizjoterapeutyczne metody łagodzące ból odcinka lędźwiowego w ciąży

Dla złagodzenia dolegliwości bólowych odcinka lędźwiowego w ciąży w gabinecie fizjoterapeutycznym najczęściej stosuje się: ćwiczenia (rozciągające i/lub wzmacniające mięśnie), masaż, terapię mięśniowo-powięziową i kinesiotaping.

Fizjoterapeuta, edukuje przyszłą mamę, w jaki sposób może ona samodzielnie przeciwdziałać dolegliwościom bólowym odcinka lędźwiowego. Może on również polecić wypożyczenie aparatu do prądów TENS, który jest łatwy i bezpieczny w samodzielnej obsłudze oraz skuteczny w walce z bólem.

Źródła:

Majchrzycki M. i wsp.; Dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa u kobiet w ciąży; Ginekol Pol; 2010; 81; str. 851-855.
Szukiewicz D. (red.); Fizjoterapia w ginekologii i położnictwie; PZWL; Warszawa; 2012.
Urtnowska K. i wsp.; Fizjologiczne zmiany w układzie ruchu ciężarnej oraz związane z tym dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowo-krzyżowego – badanie stopnia odczuwania bólu kręgosłupa w trakcie prawidłowo przebiegającej ciąży; Journal of Education, Health and Sport; 2015; 5(7); str. 105-116.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Kowalczyk

Magister fizjoterapii, absolwentka studiów podyplomowych na kierunku dietetyka. Pasjonuje się kobiecym zdrowiem. Prowadzi stronę: www.fizjoterapiauroginekologiczna.pl