fbpx
Przejdź do treści

Fanaberie kosztują, czyli nasza droga niepłodność

Uśmiechnięte niemowlę z plikiem banknotów /Ilustracja do tekstu: Dofinansowanie in vitro w Chojnicach. rusza rekrutacja; kto może się zgłosić?

Jeśli nie masz 35 lat, przez rok uprawiasz regularny seks bez zabezpieczenia i nie zachodzisz w ciążę, to znaczy, że jesteś niepłodna. Czy to sprawia, że jesteś chora? Nie do końca.

Na niepłodność może się składać wiele schorzeń, które zsumowane spowodują kłopoty z płodnością. Dlatego trudno jest czasem wskazać od razu bezpośrednią przyczynę niemożności zajścia w ciążę czy też jej donoszenia. Wymaga to wielu badań, które dadzą obraz przyczyny naszych kłopotów.

Według WHO choroba to odwrotność zdrowia, dlatego niepłodność jest wpisana na listę chorób WHO. W przypadku niepłodności chorobą jest niespełnienie swoich planów prokreacyjnych, czyli planów posiadania dziecka. Co istotne, może być tak, że niemożność posiadania dziecka dotyczy akurat dwojga ludzi, tylko jeśli są w parze. Może być przecież tak, że każda z tych osób, będąc w innym związku, mogłaby mieć dziecko.

Dostęp dla posiadaczy Konta Premium

Kup Konto Premium

Ten artykuł był opublikowany w jednym z naszych magazynów Chcemy Być Rodzicami. Aby zobaczyć materiał wykup Konto Premium.
Autor

Jolanta Drzewakowska

redaktorka naczelna Chcemy Być Rodzicami, jedynego pisma poradnikowego dla osób starających się o dziecko. Z wykształcenia prawniczka i coach. Matka dwójki dzieci.