fbpx
Przejdź do treści

Fałszywie pozytywny wynik testu ciążowego

Fałszywy wynik test ciążowy
fot. 123rf.com

Pozytywnie fałszywy wynik testu ciążowego to niewyobrażalnie trudne przeżycie dla kobiety starającej się o dziecko. Choć tego rodzaju sytuacje zdarzają się stosunkowo rzadko, są niestety możliwe. Dlatego też zawsze po pojawieniu się na teście ciążowym dwóch kresek, w celu weryfikacji wyniku, należy udać się go ginekologa. Oto 6 przyczyn mogących mieć wpływ na sfałszowanie wyniku.

1. Czas

Podczas wykonywania domowego testu ciążowego niezwykle istotne jest, aby w pełni stosować się do załączonej instrukcji. W większości przypadków wynik testu uzyskujemy po 3-5 minutach. Jeśli test ciążowy zostanie odczytany po znacznym przekroczeniu zalecanego czasu, przykładowo po godzinie, możemy otrzymać pozytywnie fałszywy wynik.

2. Ciąża biochemiczna

Ciąża biochemiczna to ciąża utracona na bardzo wczesnym etapie – już podczas zagnieżdżania się zarodka w macicy. Poronienie mające miejsce przed upływem 6. tygodnia nazywane jest poronieniem biochemicznym. W takim przypadku test, ciążowy wykonany kilka dni po terminie spodziewanej miesiączki, wskaże pozytywny wynik, mimo iż na tym etapie organizm zaczyna już przygotowywać się do oczyszczenia z wadliwego zarodka.

3. Ciąża pozamaciczna

O tego rodzaju ciąży mówimy wówczas,  gdy zarodek umiejscowi się poza błoną śluzową macicy. Najczęstszymi miejscami, w których może zatrzymać się zapłodnione jajo, są jajowody, jajnik lub jama brzuszna. Choć ciąży pozamacicznej na początku towarzyszą podobne objawy do tej rozwijającej się prawidłowo – zatrzymanie miesiączki, nudności, obolałe piersi – to po kilku tygodniach dochodzi do obfitego krwawienia z dróg rodnych.

4. Poronienie

Po zagnieżdżeniu zarodka w jamie macicy następuje gwałtowny wzrost hormonu gonadotropiny kosmówkowej, która po upływie 10 tygodni osiąga maximum. Po zakończeniu ciąży, czyli zarówno po porodzie jak i poronieniu, hCG może utrzymywać się w organizmie kobiety nawet jeszcze przez okres 6 tygodni. A co za tym idzie, zbyt wczesne wykonanie testu ciążowego może dać fałszywie pozytywny wynik.  

5. Leki

Leki podwyższające poziom gonadotropiny kosmówkowej (np. substancje przeciwdepresyjne), jak i te, których składnikiem aktywnym jest hCG (np. substancje stosowane w leczeniu niepłodności), powodują zafałszowanie testu ciążowego. Dlatego też kobiety przyjmujące tego rodzaju farmaceutyki, w celu potwierdzenia ciąży powinny poddać się badaniu USG.

6. Choroba

Wzrost hormonu hCG u kobiety nie będącej w ciąży mogą powodować różnego rodzaju schorzenia. Zaliczymy do nich m.in.:

  • torbiele,
  • zaburzenia wpływające na przysadkę mózgową oraz poziomy hormonów – szczególnie u kobiet w okresie okołomenopauzalnym i menopauzalnym,
  • nowotwór,
  • infekcje dróg moczowych,
  • fantom hCG, przeciwciała zakłócają zestaw testowy.

Fantomowe hCG występuje wówczas, gdy przeciwciała wiążą się z cząsteczkami służącymi do wykrywania wspomnianego hormonu, zawartymi w zestawie ciążowym.

Jeśli masz zatem jakąkolwiek wątpliwość, nie trać niepotrzebnie nerwów – najlepiej udaj się do ginekologa, który wykona badanie USG.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.