fbpx
Przejdź do treści

Fałszywie pozytywny lub negatywny wynik testu ciążowego – czym jest spowodowany?

ciąża test ciążowy wynik fałszywie dodatni
fot. 123rf.com

Czas między wykonaniem testu ciążowego, a potwierdzeniem ciąży w gabinecie ginekologicznym dłuży się nieubłaganie. Oczekiwanie i niepewność dla wielu kobiet są trudne do zniesienia. Bo choć wynik testu ciążowego w większości przypadków jest wiarygodny, to zdarza się, że z dnia na dzień może się zmienić.

Fałszywie negatywny wynik testu ciążowego

Zbyt wczesne lub niewłaściwe wykonanie testu ciążowego, może dać wynik fałszywie negatywny, który po kilku dniach zmieni się na pozytywny. Może się jednak zdarzyć odwrotna sytuacja – pozytywny wynik jednego dnia, może zamienić się na negatywny dnia następnego. Dlaczego tak się dzieje?

Domowe testy ciążowe wykrywają w moczu obecność hormonu beta-hCG (gonadotropiny kosmówkowej). Hormonu, który pojawia się w organizmie kobiety już kilka dni po zapłodnieniu. W przypadku, gdy stężenie gonadotropiny jest podwyższone, test ciążowy wykaże pozytywny wynik. Jeśli nie, wynik będzie negatywny. Większość lekarzy zaleca, aby z wykonaniem testu poczekać minimum do dnia spodziewanej miesiączki – im wcześniej wykonamy test, tym istnieje większe prawdopodobieństwo otrzymania błędnego wyniku. Dopiero po osiągnieciu odpowiedniego stężenia hCG test ciążowy wskaże pozytywny wynik.

Fałszywie pozytywny wynik testu ciążowego

Najczęstszą przyczyną jest ciąża chemiczna, czyli taka, która kończy się poronieniem na bardzo wczesnym etapie – jeszcze przed ukończeniem 6. tygodnia.

„Ciąża chemiczna to bardzo wczesna ciąża, która zwykle kończy się około tygodnia po nieudanym cyklu menstruacyjnym” – wyjaśnia dr Bohn, ginekolog z Los Angeles „W ciąży chemicznej poziom hormonów ciąży jest bardzo niski i ciąża nie rozwija się. Organizm rozpoznaje i wywołuje bardzo wczesne poronienie, które przypomina opóźnioną miesiączkę”.

W przypadku ciąży chemicznej, wynik testu ciążowego wykonanego za pierwszym razem będzie zwykle słabo dodatni, jednak wyniki kolejnych testów będą już prawdopodobnie negatywne. Najczęściej kilka dni po otrzymaniu wyniku fałszywie dodatniego, kobieta zaczyna krwawić – krwawienie przypomina obfitą miesiączkę.

Warto pamiętać, że poronienie w przypadku ciąży chemicznej nie jest winą kobiety. Nie ma nic wspólnego z tym, co zrobiła lub czego nie zrobiła. Bohn wyjaśnia, że ciąża nie jest genetycznie normalna, więc po prostu nie rozwija się dalej i dlatego ciało samo wywołuje poronienie.

Choć domowe testy ciążowe są najszybszym sposobem potwierdzenia lub wykluczenia ciąży to warto pamiętać, że mogą pokazać fałszywie negatywny lub pozytywny wynik. Najbardziej wiarygodnym potwierdzeniem jest badanie USG wykonane u ginekologa.

Źródło: Romper

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.