fbpx
Przejdź do treści

Fakty i mity o seksie w ciąży

sex seks w ciąży ciąża pozycje

Czy seks w ciąży szkodzi dziecku? Jakie pozycje są bezpieczne, a jakie nie? Te pytania niezwykle często słyszą ginekolodzy. Sprawdziliśmy, co mówi na ten temat nauka.  

Najważniejszym faktem jest ten, że o ile lekarz lub położna nie podali ścisłych, konkretnych powodów, dla których nie możesz odbyć stosunku, to seks w ciąży jest całkowicie bezpieczny — dla ciebie, partnera i rozwijającego się dziecka.  

Seks w ciąży – co się zmienia?

Z powodu hormonów niektóre kobiety mogą czuć, że ich pochwa jest mniej „ciasna”. Może to spowodować kombinacja czynników, takich jak zwiększone nawilżenie i zmiana hormonów. Inne mogą uważać, że ich mięśnie dna miednicy są zbyt napięte. Czasem również narządy płciowe mogą stać się bardziej wrażliwe, co sprawia, że seks z penetracją jest bolesny. W tym wypadku ważne jest skupienie na grze wstępnej i minimalizacja penetracji.  

Z kolei w drugim trymestrze z powodu zmian hormonalnych u niektórych kobiet ich apetyt seksualny wzrasta znacznie. Co stymuluje tę potrzebę? Naukowcy przypisują to 50-procentowemu wzrostowi przepływu krwi, który ma miejsce podczas ciąży. Ta krew trafia również do sromu, pochwy, łechtaczki i miednicy, przepychając tkanki. W zależności od osoby może to być przyjemne, irytujące lub… gdzieś pomiędzy. Często wówczas dochodzi do zwiększenia ilości wydzieliny i większego nawilżenia, głównie w celu zwalczania bakterii (i infekcji bakteryjnych), co ma pozytywny wpływ na jakość życia seksualnego. Wiele kobiet w ciąży ma niesamowite „mokre sny” lub orgazmy podczas snu. 

Jakie pozycje seksualne w ciąży? 

Jedno z badań wykazało, że nawet 80 procent mężczyzn martwi się „zranieniem dziecka”. Należy jednak podkreślić, że to niemożliwe, zaś ewentualne krwawienia z pochwy mogą być spowodowane np. ciążą pozamaciczną i należy konsultować je z lekarzem.  

Wśród pozycji do wypróbowania podczas ciąży są: seks od tyłu (na pieska), na jeźdźca (kowbojka i odwrócona kowbojka), pozycja boczna (na łyżeczkę lub twarzą w twarz), na stojąco, na siedząco oraz seks oralny i analny. Aby uzyskać dodatkowy komfort można zainwestować w poduszki erotyczne, lubrykanty i zabawki erotyczne. Pamiętajmy, że seks nie wymaga penetracji dla maksymalnej przyjemności. Zamiast tego można również skupić się na stymulowaniu łechtaczki zabawkami lub palcami.  

Są jednak pozycje, których należy unikać. Należy do nich pozycja misjonarska, ponieważ zmniejsza przepływ krwi do mamy i dziecka, szczególnie po 20. tygodniu. Niektórzy uważają, że również pozycje leżące (leżące płasko na brzuchu) są niewygodne. Pamiętajmy jednak, że bez względu na to, w którym jesteś w trymestrze, zawsze jest czas na eksperymentowanie i nowe pozycje.  

Źródło: www.heathline.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.