fbpx
Przejdź do treści

Fakty i mity na temat niepłodności

Problemy z poczęciem potomka ma aż co piąta para! Skala tego problemu i jego powszechność powodują, że powstaje wokół niego mnóstwo niedomówień, kontrowersji, a także zwykłych mitów.

Niepłodność to delikatny temat, dlatego bardzo ważne jest, aby rozwiewać wszelkie wątpliwości, jakie się wokół niego pojawiają. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym z nich!

1. Wina za brak posiadania potomka leży po stronie kobiety.

MIT!  

Jeżeli w ogóle można te temat rozpatrywać w kategoriach winy, z medycznego punktu widzenia odpowiedzialność za niepłodność ponoszą w równym stopniu mężczyźni jak i kobiety – dowodzą tego najnowsze badania WHO, które pokazują, że „czynnik męski” w równym, a być może nawet w większym stopniu, odpowiada za trudności z poczęciem.  

2. Otyłość ma wpływ na problemy z poczęciem

FAKT!

Liczne badania kliniczne dowiodły, że zbyt duża masa ciała ma wpływ nie tylko na zaburzenia płodności, ale także na przebieg ciąży. Otyłość ma również wpływ na płodność mężczyzn! Okazuje się bowiem, że istnieje związek między nadmierną masą ciała a niską jakością produkowanego nasienia.

3. Wegetarianizm ma wpływ na niepłodność

 MIT!  

Jeżeli dieta wegetariańska jest dobrze zbilansowana, dostarcza odpowiedniej ilości wszystkich składników odżywczych, witamin i minerałów, to nie ma ona negatywnego wpływu na poczęcie dziecka.

4. Niepłodność to nie to samo co bezpłodność

FAKT!

Utożsamianie ze sobą niepłodności i bezpłodności to bardzo często popełniany błąd! Tymczasem to dwa, kompletnie różne problemy. Bezpłodność to stan nieodwracalny i nieuleczalny, a niepłodność jest stanem, na który mamy wpływ. Pamiętajmy więc, że niepłodność to nie wyrok!

5. Antykoncepcja hormonalna ma wpływ na niepłodność

MIT!  

Badania udowadniają, że poziom płodności przed i po zażywaniu pigułek hormonalnych jest taki sam. Co więcej – okazuje się, że kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną, rzadziej chorują na zakażenia narządów rodnych, co ma wpływ na płodność.

6. Męskie nasienie nie jest już tak silne jak kiedyś

FAKT!  

Niestety znakiem naszych czasów jest obniżająca się jakość i ilość nasienia męskiego. Komórki rozrodcze mężczyzny ulegają osłabieniu ze względu na czynniki zewnętrzne – zanieczyszczenie środowiska, coraz mniej zdrowy tryb życia, obfitujący w stres, zmęczenie, niezdrowe jedzenie i zbyt małą ilość aktywności fizycznej. Należy zatem pamiętać, że przygotowywanie się do starania się o dziecko to nie tylko sprawa kobiety, ale również jej partnera! Mężczyzna również powinien zadbać o swoje ciało!  

Taki proces wspomaga odpowiednia suplementacja – jedną z możliwości jest dostępny na rynku preparat Profertil, który zawiera kombinację składników odżywczych wpływających na poprawę jakości spermy. Więcej informacji na ten temat można uzyskać na stronie programu edukacyjnego ZrobmyDziecko.pl oraz na fanpage’u Zróbmy Dziecko, na którym budowana jest społeczność osób dzielących się swoimi doświadczeniami w kwestii starania się o potomstwo. Wymiana spostrzeżeń, obalanie mitów związanych z niepłodnością, dzielenie się historiami związanymi z zajściem w ciążę!

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.