fbpx
Przejdź do treści

Estrogeny a nasilenie objawów COVID-19 – najnowsze badania!

koronawirus a estrogen
fot. 123rf.com

Na łamach internetowego czasopisma Current Hypertension Reports opublikowano artykuł sugerujący, dlaczego mężczyźni narażeni są na cięższy przebieg choroby Covid-19 w porównaniu do kobiet. Naukowcy twierdzą, że niezwykle istotną rolę w tym przypadku odgrywają estrogeny.

Czym są estrogeny?

To grupa hormonów płciowych, do których zalicza się trzy główne postacie estrogenu występujące u kobiet. Należą do nich estradiol, estron i estriol, a także wytwarzany tylko w czasie ciąży estetrol. Estrogeny nie bez powodu nazywane są hormonami żeńskimi – to właśnie w kobiecym organizmie odgrywają najważniejszą rolę. Jednak nie zapominajmy o mężczyznach, ponieważ niedobór wspomnianych hormonów w jądrach może być przyczyną niepłodności.  

Stężenie estrogenów u kobiet jest zmienne i zależy do fazy cyklu – najniższe wartości odnotowuje się w trakcie miesiączki, z kolei najwyższe pomiędzy 12. a 15. dniem cyklu. Za co odpowiadają omawiane hormony? Główną rolą estrogenów jest wykształcenie cech płciowych w okresie dojrzewania, np. wzrost macicy czy jajowodów. Dodatkowo wpływają na płodność i popęd seksualny, a także pobudzają hormon luteinizujący (LH), odpowiedzialny za owulację i produkcję ciałka żółtego.

Objawy Covid-19 a estrogeny

Ponoć mężczyźni, niezależnie od wieku, ciężej przechodzą zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, a ponadto ich wyniki są zdecydowanie gorsze w porównaniu do kobiet. Naukowcy z Wake Forest School of Medicine, chcąc zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, przejrzeli opublikowane dane przedkliniczne dotyczące aktywności hormonów specyficznych dla płci, zwłaszcza estrogenów. 

„Wiemy, że koronawirus wpływa na serce i wiemy, że estrogen chroni przed chorobami układu krążenia u kobiet, więc najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem wydają się być różnice hormonalne między płciami ” mówi Leanne Groban, profesor anestezjologii, której słowa cytuje News Medical.

Zdaniem naukowców opublikowane dane dowodzą, że enzym konwertujący angiotensynę2 (ACE2), który przyłączony jest do błon komórkowych serca, tętnic, nerek i jelit, jest komórkowym receptorem koronawirusa odpowiedzialnym za zakażenie Covid-19.

Ponadto estrogeny obniżają poziom ACE2 w sercu, a także modulują nasilenie przebiegu omawianej choroby u kobiet.

„Mamy nadzieję, że nasz przegląd dotyczący roli hormonów estrogenowych w ekspresji i regulacji ACE2 może wyjaśnić różnice między płciami w zakażeniach COVID-19 i ich wynikach oraz może posłużyć jako przewodnik po leczeniu i opracowywaniu nowych terapii – mówi Leanne Groban.

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.