fbpx
Przejdź do treści

ESHRE: najwybitniejsi specjaliści wymieniają informacje o niepłodności

W stolicy Finlandii trwa 32. Kongres Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE). Specjaliści z całego świata wymieniają się wiedzą i doświadczeniami. Na miejscu są również polscy przedstawiciele.

ESHRE to nie tylko szereg wykładów i paneli, ale także możliwość kuluarowych rozmów najwybitniejszych specjalistów z całego świata – Generalnie na świecie lekarze chętniej dzielą się wiedzą niż w Polsce. Pewne kanony i standardy w leczeniu niepłodności są ogólnoświatowe – opowiadał nam dr n. med. Wojmir Ziętkowiak, ginekolog-położnik w Klinice IVITA, uczestnik ubiegłorocznego Kongresu.   Na Kongresie przedstawiane są również najnowsze badania z zakresu rozrodu i embriologii. Po rozpoczęciu procesu leczenia, w jego wyniku leczenia lub dzięki naturalnemu poczęciu trzy na cztery kobiety w ciągu pięciu lat doczekają się dziecka – takie wnioski zaprezentowano na tegorocznym kongresie. Są to wyniki opracowane na podstawie badania kohorty analizujące ciąże 20 tys. kobiet leczących niepłodność na terenie Danii w latach 2007 – 2010. Większość z nich (57%) urodziło dziecko dzięki leczeniu, jednak znaczna część ( 14%) zaszła w ciążę spontanicznie, bez leczenia. Ponad połowa (57%) urodziła w ciągu dwóch lat. Inne badanie poświęcone było wzrastającej liczbie samotnych matek. Okazało się, że dzieci dorastające w rodzinach, gdzie kobieta sama wychowuje swoje potomstwo, dobrze się rozwijają i adaptują w społeczeństwie. Choć technologia i medycyna są w stanie sprostać rosnącym potrzebom singielek (inseminacja czy  IVF) to wciąż niewiele wiadomo, jaki wpływ na dorosłe życie dziecka będzie miało wychowanie go w pojedynkę.

Magda Dubrawska

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.