fbpx
Przejdź do treści

Endometrioza u mężczyzn. Czy to w ogóle jest możliwe?

Zaburzenia hormonalne u mężczyzn
fot. Pixabay

Choroba zwana endometriozą jest niezwykle ciężka do zdiagnozowania u kobiet, u których często bywa przyczyną niepłodności. Czy dotyczy również mężczyzn?

Endometrioza to stan charakteryzujący się silnym bólem, który zwykle dotyka kobiety. Istnieją jednak rzadkie przypadki, w których tę chorobę obserwowano u mężczyzn.

Co to jest endometrioza?

Endometrioza jest związana z nieprawidłowym wzrostem tkanki przypominającej endometrium – tkanki, która normalnie wyściela macicę – w innych częściach ciała. Endometrium gęstnieje w odpowiedzi na hormony, takie jak estrogen, przygotowując się do ciąży, a następnie rozpada się i opuszcza ciało w ramach cyklu miesiączkowego kobiety, o ile nie doszło do zapłodnienia.

Narośla lub zmiany, które rozwijają się poza macicą, również pogrubiają się i rozkładają w ramach miesięcznego cyklu, ale tkanka nie ma drogi wyjścia z organizmu. Powoduje to silny ból i stan zapalny w otaczających tkankach i może prowadzić do powstawania blizn.

Endometrioza u mężczyzn

U mężczyzn zmiany te obserwowano w błonie śluzowej jamy brzusznej oraz układzie moczowo-płciowym obejmującym pęcherz moczowy i narządy płciowe oraz w łączących je przewodach. Endometrioza występuje bardzo rzadko u mężczyzn, ale zgłoszono co najmniej 20 takich przypadków.

Dokładna przyczyna endometriozy u kobiet nie jest znana, ale uważa się, że to estrogen bierze udział w wywoływaniu lub nasilaniu choroby. Nie wiadomo również, co może wywołać endometriozę u mężczyzn, ale kilka czynników — w tym poziom estrogenu — zostało zidentyfikowanych jako potencjalne czynniki ryzyka jej rozwoju.

Uważa się, że większość przypadków endometriozy u mężczyzn jest konsekwencją długotrwałej terapii hormonalnej. Na przykład opublikowano dwa przypadki endometriozy u mężczyzn, którzy przeszli leczenie raka prostaty: jeden w 1979 r., a drugi w 2012 r.

Leczenie raka prostaty obejmuje kurację estrogenem. Inne przypadki mogą być związane ze zwiększonym poziomem estrogenu spowodowanym marskością wątroby lub niewydolnością wątroby. Organizm może wówczas zacząć przekształcać więcej androgenów — lub męskich hormonów płciowych — w estrogen w wyniku uszkodzenia wątroby.

Jeden przykład endometriozy u 52-letniego mężczyzny z marskością wątroby został opublikowany w Avicenna Journal of Medicine. Inne badanie, opublikowane w International Journal of Surgical Pathology, szczegółowo opisuje przypadek mężczyzny przyjmującego spironolakton z powodu marskości wątroby, co mogło spowodować dalsze zachwiania hormonalne.

Otyłość również może być czynnikiem ryzyka endometriozy u mężczyzn, ponieważ prowadzi do zwiększonego poziomu estrogenu. Badanie opublikowane w Case Reports in Obstetrics and Gynecology w 2018 roku dotyczyło mężczyzny z endometriozą, który nie otrzymał terapii hormonalnej lub zdiagnozowano u niego marskość wątroby. Jedynym potencjalnym czynnikiem zidentyfikowanym przez badaczy były „zmiany hormonalne wtórne wynikające otyłości”.

Diagnoza endometriozy u mężczyzn oraz leczenie

Endometrioza często pozostaje niezdiagnozowana u kobiet przez lata, a postawienie diagnozy u mężczyzn może być jeszcze trudniejsze. Najczęstszymi objawami są bóle brzucha i obecność krwi w moczu. Jednak te objawy nie zawsze mogą występować.

Zazwyczaj leczenie obejmuje operację usunięcia zmian i ewentualnie przerwanie leczenia hormonalnego zawierającego estrogen.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.