Choroba zwana endometriozą jest niezwykle ciężka do zdiagnozowania u kobiet, u których często bywa przyczyną niepłodności. Czy dotyczy również mężczyzn?
Endometrioza to stan charakteryzujący się silnym bólem, który zwykle dotyka kobiety. Istnieją jednak rzadkie przypadki, w których tę chorobę obserwowano u mężczyzn.
Co to jest endometrioza?
Endometrioza jest związana z nieprawidłowym wzrostem tkanki przypominającej endometrium – tkanki, która normalnie wyściela macicę – w innych częściach ciała. Endometrium gęstnieje w odpowiedzi na hormony, takie jak estrogen, przygotowując się do ciąży, a następnie rozpada się i opuszcza ciało w ramach cyklu miesiączkowego kobiety, o ile nie doszło do zapłodnienia.
Narośla lub zmiany, które rozwijają się poza macicą, również pogrubiają się i rozkładają w ramach miesięcznego cyklu, ale tkanka nie ma drogi wyjścia z organizmu. Powoduje to silny ból i stan zapalny w otaczających tkankach i może prowadzić do powstawania blizn.
Endometrioza u mężczyzn
U mężczyzn zmiany te obserwowano w błonie śluzowej jamy brzusznej oraz układzie moczowo-płciowym obejmującym pęcherz moczowy i narządy płciowe oraz w łączących je przewodach. Endometrioza występuje bardzo rzadko u mężczyzn, ale zgłoszono co najmniej 20 takich przypadków.
Dokładna przyczyna endometriozy u kobiet nie jest znana, ale uważa się, że to estrogen bierze udział w wywoływaniu lub nasilaniu choroby. Nie wiadomo również, co może wywołać endometriozę u mężczyzn, ale kilka czynników — w tym poziom estrogenu — zostało zidentyfikowanych jako potencjalne czynniki ryzyka jej rozwoju.
Uważa się, że większość przypadków endometriozy u mężczyzn jest konsekwencją długotrwałej terapii hormonalnej. Na przykład opublikowano dwa przypadki endometriozy u mężczyzn, którzy przeszli leczenie raka prostaty: jeden w 1979 r., a drugi w 2012 r.
Leczenie raka prostaty obejmuje kurację estrogenem. Inne przypadki mogą być związane ze zwiększonym poziomem estrogenu spowodowanym marskością wątroby lub niewydolnością wątroby. Organizm może wówczas zacząć przekształcać więcej androgenów — lub męskich hormonów płciowych — w estrogen w wyniku uszkodzenia wątroby.
Jeden przykład endometriozy u 52-letniego mężczyzny z marskością wątroby został opublikowany w Avicenna Journal of Medicine. Inne badanie, opublikowane w International Journal of Surgical Pathology, szczegółowo opisuje przypadek mężczyzny przyjmującego spironolakton z powodu marskości wątroby, co mogło spowodować dalsze zachwiania hormonalne.
Otyłość również może być czynnikiem ryzyka endometriozy u mężczyzn, ponieważ prowadzi do zwiększonego poziomu estrogenu. Badanie opublikowane w Case Reports in Obstetrics and Gynecology w 2018 roku dotyczyło mężczyzny z endometriozą, który nie otrzymał terapii hormonalnej lub zdiagnozowano u niego marskość wątroby. Jedynym potencjalnym czynnikiem zidentyfikowanym przez badaczy były „zmiany hormonalne wtórne wynikające otyłości”.
Diagnoza endometriozy u mężczyzn oraz leczenie
Endometrioza często pozostaje niezdiagnozowana u kobiet przez lata, a postawienie diagnozy u mężczyzn może być jeszcze trudniejsze. Najczęstszymi objawami są bóle brzucha i obecność krwi w moczu. Jednak te objawy nie zawsze mogą występować.
Zazwyczaj leczenie obejmuje operację usunięcia zmian i ewentualnie przerwanie leczenia hormonalnego zawierającego estrogen.
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!