fbpx
Przejdź do treści

Endometrioza to nie wyrok

Objawem endometriozy są zazwyczaj częste, intensywne bóle w okolicach miednicy nasilające się w trakcie miesiączki – fot. Fotolia

Silne bóle w okolicy brzucha i pleców, nieregularne cykle, permanentne uczucie zmęczenia – to tylko niektóre objawy, których przyczyną może być endometrioza. Choroba, polegająca na nieprawidłowym rozroście błony śluzowej macicy (tzw. endometrium) poza jej obrębem, wciąż pozostaje dla lekarzy zagadką. Endometrioza dotyka głównie kobiety młode, między 25. a 30. rokiem życia, wpływając nie tylko na ich codzienne życie, lecz także na płodność.

Podczas prawidłowego cyklu miesiączkowego, śluzówka macicy co miesiąc podlega zmianom, które ostatecznie kończą się krwawieniem miesiączkowym. „U chorych na endometriozę błona śluzowa macicy (endometrium) może być zlokalizowana w różnych częściach ciała, gdzie działa w podobny sposób. Najczęściej ogniska choroby są stwierdzane w otrzewnej miednicy i jamie brzusznej” – mówi prof. Krzysztof Łukaszuk, specjalista ginekologii endokrynologicznej i rozrodczości. U chorych endometrium może występować m.in. na jajowodach, przegrodzie pochwowo-odbytniczej, więzadłach macicy, jajnikach. Lokalizacja może jednak obejmować także pochwę, odbytnicę, pęcherz moczowy czy – choć zdarza się to niezwykle rzadko – zupełnie odległe od miednicy narządy. Kliniki INVICTA, którymi kieruje prof. Łukaszuk, już od 2000 r. realizują kompleksowy program leczenia niepłodności u pacjentek z endometriozą.

Przyczyny choroby

Endometrioza pod względem etiologii to nadal choroba tajemnicza. Choć naukowcy od lat analizują genezę zaburzeń, do tej pory nie udało im się jednoznacznie ustalić ich źródła. Przyczyn choroby upatruje się m.in. w predyspozycjach genetycznych, zaburzeniach pracy układu immunologicznego, a nawet wpływie czynników środowiskowych. Zapewne uwarunkowania powodujące endometriozę są złożone i stanowią kompilację wielu czynników sprawczych.

Dostęp dla posiadaczy Konta Premium

Kup Konto Premium

Ten artykuł był opublikowany w jednym z naszych magazynów Chcemy Być Rodzicami. Aby zobaczyć materiał wykup Konto Premium.
Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.