fbpx
Przejdź do treści

Endometrioza i jej szerokie spektrum

endometrioza i jej szerokie spektrum

Miniony I Ogólnopolski Kongres Endometriozy to pierwsze takie wydarzenie w naszym kraju. Niech nie dziwi więc fakt, że emocje potrafiły sięgać zenitu.

Endometrioza to choroba o szerokim spectrum postępowania. Jest przebiegła i trudna do zdiagnozowania. Na te ważne aspekty szczególnie zwracano uwagę podczas kongresu. Pacjentki ze swojej perspektywy mogły przedstawić jak wygląda indywidualny przebieg choroby oraz jak trudne i nieefektywne jest leczenie.

Wydarzenie przełomowe

Ten kongres to ogromny krok milowy, który być może uświadomi społeczeństwu problem endometriozy. Warto więc iść dalej tym tokiem i organizować wszelkiego rodzaju akcje czy kampanie. Powinny one przybliżyć fakt, iż endometrioza w swoim postępowaniu przypomina choroby nowotworowe.

Koncepcja kongresu powstała z inicjatywy 2 wspaniałych kobiet: Wioletty Kogut i Katarzyny Wierzbickiej. Jedna z organizatorek zmaga się z endometriozą. Co stało się punktem zapalnym, aby wyjść chorobie na przeciw i zorganizować tak wspaniałe przedsięwzięcie.  Dziewczyny podjęły się ogromnego wyzwania i dokonały wręcz niemożliwego, stając na wysokości zadania.

Holistyczne podejście do choroby

Niezwykle ważne podczas tego wydarzenia były wszelkie rozmowy poza wykładami. Pacjentki mogły bezpośrednio porozmawiać z obecnymi lekarzami. Można było wymienić się swoimi doświadczeniami, stosowanymi metodami – innymi niż farmakologia i zabiegi operacyjne, a także otrzymać wsparcie.

Organizatorki stworzyły program kongresu tak, aby poruszyć szerokie spectrum, jakie obejmuje endometrioza. Poza występami lekarzy, był poruszony temat wsparcia psychologicznego, fizjoterapii, seksuologii oraz diety – która stanowi podstawę w kompleksowym leczeniu endometriozy.

Dlatego profesor Sawicki powiedział, że endometriozie należy poświęcić więcej uwagi w celu pogłębienia świadomości wśród całego społeczeństwa.

Prawie jak nowotwór?

Profesor Sawicki oraz inni lekarze przyznali jednogłośnie, że endometrioza automatycznie kwalifikuje pacjentki do podwyższonej grupy ryzyka zachorowania na raka jajnika. Sam fakt, że choroba rozsiewa się po narządach miednicy mniejszej, a także dalszych narządów, świadczy o charakterystyce upodobniającej do chorób onkologicznych.

Lekarze powiedzieli wprost, że jest ogromna potrzeba budowania specjalistycznych ośrodków poświęconych leczeniu tej choroby. To skróciłoby znacząco czas od wystąpienia objawów do uzyskania właściwej diagnozy.

Negatywne skutki operacji

Bardzo ważnym aspektem, jaki został poruszony podczas kongresu, był fakt, jak interwencje chirurgiczne wpływają na obniżenie płodności. Zarówno profesor Krzysztof Szyłło jak i dr Jan Olek wytłumaczyli w bardzo klarowny sposób przebieg niszczenia rezerwy jajnikowej – AMH.

W trakcie zabiegu, torbiel jest usuwana razem z fragmentem jajnika, w którym są zachowane pęcherzyki Graafa, co znacząco obniża ilość komórek jajowych. Ma to ogromne znaczenie zważywszy na fakt, że endometrioza jest bardzo częstą przyczyną niepłodności, a wykonywany zabieg operacyjny niekoniecznie przywraca płodność.

Mimo emocji oraz znacznego poziomu frustracji wśród wyczerpanych chorobą pacjentek, ten kongres to niezwykle przełomowe wydarzenie. Na ten moment, wiadomo że na jednym endokongresie się nie skończy.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Anna Bajkowska - Suchecka

autorka strony i bloga Żona z ADHD, pedagożka, nauczycielka, propaguje zdrowy styl i tryb życia, zwolenniczka holistycznego podejścia do zdrowia.