fbpx
Przejdź do treści

Endometrioza – dlaczego na diagnostykę trzeba czekać dekadę?

Jak endometrioza wpływa na płodność?
fot. 123rf

Na endometriozę może cierpieć nawet 2,5 mln Polek. Niestety, w Polsce nie istnieje program skutecznego leczenia endometriozy. Nie jest ona uznawana za chorobę przewlekłą, nie wykonuje się na nią operacji. Jest to również choroba rzadko rozpoznawalna, głównie z powodu rezygnacji z okresowych badań ginekologicznych. Operacja wykonana w prywatnym szpitalu może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

Endometrioza to przewlekła choroba hormonalno-immunologiczna powodująca wydobycie się komórek endometrium (błony wyściełającej jamę macicy) poza macicę i wszczepienie się ich w narządy wewnętrzne. Powoduje krwawienie (i łączące się z tym zlepianie tkanek), pojawianie się torbieli i guzków. Choroba występuje nawet u 15% miesiączkujących kobiet, wywołując ból, stres, niedogodności. Endometrioza może wywołać nawet stałą niepełnosprawność i częściowe lub całkowite wyłączenie z życia zawodowego i społecznego. Choroba może też być przyczyną niepłodności. Niestety, w Polsce endometrioza jest zbyt późno diagnozowana – od pierwszych objawów może minąć nawet 8-12 lat.  

Bolesna miesiączka pierwszym sygnałem 

Problemem w Polsce jest słaba wiedza na tematy ginekologiczne. Jak wynika z raportu badania firmy Difference dotyczącego postrzegania okresu menstruacyjnego w Polsce, świadomość istnienia endometriozy jest niska. 7 proc. nastolatek oraz aż 18 proc. dorosłych kobiet uważa, że ból menstruacyjny jest normalny i tak musi być. Kobiety słyszą, że “taka jest twoja uroda” albo “miesiączka musi boleć”. Brakuje informacji o tym schorzeniu w programach nauczania, co skutkuje brakiem świadomości wśród uczniów i nauczycieli. Wiele kobiet musi więc zmagać się z chorobą bez żadnego wsparcia ze strony medycznej.  

Najczęstszym objawem endometriozy jest ból zlokalizowany w miednicy małej. Kobiety mogą skarżyć się na bolesne miesiączkowanie, dyspareunię (bolesne stosunki płciowe), ból w czasie oddawania moczu i stolca, bóle brzucha i w krzyżu oraz przewlekły ból w miednicy.

Na czym polega leczenie endometriozy?

Leczenie polega najczęściej na wywołaniu braku miesiączki i wytworzenie stanu hipoestrogenizmu. Działania te teoretycznie powinno zapobiegać wzrostowi endometrium i sprzyjać regresji zmian chorobowych oraz ustępowaniu dolegliwości bólowych. Objawy choroby mogą się jednak pojawić ponownie po zaprzestaniu terapii, do której najcześciej używane są antykoncepcyjne tabletki hormonalne.

Leczenie chirurgiczne jest konieczne w przypadku niepłodności w przebiegu endometriozy, endometriozy głęboko naciekającej oraz torbieli endometrialnych jajników (o średnicy >3 cm). Należy pamiętać, że dużą część przypadków endometriozy da się “wychwycić” na okresowym badaniu ginekologicznym, którego nigdy nie powinniśmy lekceważyć.  

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.