fbpx
Przejdź do treści

Embolizacja tętnic macicznych – co warto wiedzieć o tym zabiegu?

Ocena rezerwy jajnikowej pozwala określić jej poziom w danym momencie. – fot. fotolia

Embolizacja tętnic macicznych to zabieg uznawany za skuteczną metodę leczenia krwotoków i w takim też celu jest wykonywany. Mogą być to nadmierne krwawienia związane z zaawansowaną chorobą nowotworową, z urazami miednicy, z różnego rodzaju patologiami z zakresu położnictwa, jak i w przypadku terapii objawowej mięśniaków macicy (ich symptomy to m.in. nadmierne krwawienia menstruacyjne, bóle brzucha, a nawet niepłodność i poronienia).

Skupiając się na mięśniakach, embolizacja tętnic macicznych jest jednym z najmniej inwazyjnych sposobów ich terapii. Jest to bowiem zabieg endoskopowy, co w porównaniu do tradycyjnych metod chirurgicznych, wiąże się ze znacznie skróconym czasem hospitalizacji.

Jak przebiega zabieg? Przez skórę wprowadza się do tętnic macicznych cewnik (pod kontrolą RTG) i podaje się określone cząsteczki, które zamykają światło danych naczyń. Skutkiem jest brak dopływu krwi do mięśniaka, co implikuje zmianę jego budowy, zmniejszenie wielkości oraz zatrzymanie nadmiernego krwawienia. Zabieg trwa około 1,5-2,5 h i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Po jego zakończeniu mogą wystąpić bóle, nudności, gorączka etc. – są to objawy poembolizacyjne, które zwykle ustępują w przeciągu kilku dni od zabiegu.

Embolizacja tętnic macicznych to leczenie, na które kobiety decydują się m.in. w przypadku:

  • gdy chcą zachować macicę;
  • jeśli z różnych względów nie wyrażają zgody na operację chirurgiczną lub ich stan nie pozwala na przeprowadzenie takiego typu leczenia;
  • braku możliwości zastosowania znieczulenia ogólnego lub też zewnątrzoponowego;
  • niemożliwości przetoczenia krwi (np. brak zgody na transfuzję ze względów religijnych).

Należy przy tym podkreślić, iż niezwykle istotna jest odpowiednia kwalifikacja do zabiegu. Opiera się ona na szczegółowym wywiadzie, badaniu ginekologicznym, USG dopplerowskim, a także rezonansie magnetycznym – MRI. Tego typu diagnostyka pozwala wykluczyć inne patologie w obrębie układu rozrodczego, co może stanowić poważne przeciwwskazanie do zabiegu.

Co więcej, eksperci podkreślają w swoich pracach, iż kandydatki do zabiegu nie powinny mieć w planach ciąży (chociaż embolizacja nie jest czynnikiem całkowicie wykluczającym jej możliwość *). Pacjentki muszą być też dokładnie poinformowane o ewentualnych skutkach ubocznych tego typu leczenia.

Możliwe powikłania po zabiegu embolizacji:

  • przedwczesne wygasanie czynności jajników (funkcje jajników – zarówno przed, jak i po zabiegu – należy poddać szczegółowej kontroli);
  • zaburzone funkcje jajników (co może wiązać się np. z zatrzymaniem miesiączki – nawet stałym);
  • przedwczesna menopauza;
  • niepłodność;
  • trudności w donoszeniu ciąży;
  • wzrost poziomu FSH (co wiąże się m.in. ze wspomnianą przedwczesną menopauzą).

Źródła:

* Woźniakowska, E. i in., Embolizacja tętnic macicznych – zagadnienia kliniczne, Ginekologia Polska 2013, 84, 1051-1054. [dostęp: 0708.2019] LINK

Bednarek, W., Kotarski, J., Embolizacja tętnic macicy jako alternatywna metoda leczenia mięśniaków macicy, Przegląd menopauzalny 3/2002 [dostęp: 0708.2019] LINK

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".