fbpx
Przejdź do treści

Embolizacja mięśniaków macicy – czy można po niej zajść w ciążę?

Embolizacja mięśniaków macicy - czy można po niej zajść w ciążę?
fot.123rf

Mięśniaki macicy są stosunkowo częsta przyczyną niepłodności oraz problemów z donoszeniem ciąży. Standardową metodą ich usuwania jest operacja na otwartej jamie brzusznej. Obecnie w coraz większej liczbie placówek pojawia się możliwość mniej inwazyjnego leczenia mięśniaków macicy. Niestety procedura embolizacji mięśniaków macicy nie została jeszcze wpisana na listę zabiegów refundowanych przez NFZ.

Co to są mięśniaki macicy?

Mięśniaki macicy to łagodne guzy ściany macicy. Mogą powodować różne dolegliwości, w zależności od ich wielkości i położenia oraz tego, czy uciskają sąsiadujące narządy. Na przykład:

  • obfite i przedłużające się krwawienia miesięczne
  • uczucie rozpierania w podbrzuszu
  • bóle podbrzusza
  • zaparcia
  • częste oddawanie moczu
  • trudności z zajściem w ciążę
  • poronienia

Przyczyny powstawania mięśniaków macicy nie są znany, jednak wiadomo, że w większości przypadków są to hormonozależne guzy (rozwijają się pod wpływem estrogenów). W przypadkach, kiedy nie dają wspomnianych dolegliwości i nie są szczególnie duże, nie wymagają leczenia i samoczynnie ustępują po menopauzie.

Co to jest embolizacja mięśniaków macicy?

Leczenie mięśniaków macicy metodą embolizacji (UFE, Uterine Fibroid Embolization)  polega na wprowadzeniu przez niewielkie, 2-milimetrowe nacięcie w prawej pachwinie cewnika, przez który lekarz wstrzykuje substancję embolizacyjną. Cewnik wprowadzany jest do tętnicy udowej, pod kontrolą RTG (obraz) lekarz podaje kontrast, który pozwala na lokalizację naczyń doprowadzających krew do mięśniaka. 

Materiał embolizacyjny blokuje dopływ krwi do mięśniaka, dzięki czemu zaczyna on się kurczyć. Bez stałego zaopatrzenia w krew mięśniak nie ma możliwości wzrostu i dalszego blokowania prawidłowych funkcji układu rozrodczego kobiety. Obumarłe mięśniaki wydalane są drogami rodnymi w postaci skrzepów, albo w całości. 

Zaletą embolizacji jest przede wszystkim niska inwazyjność – metoda nie wymaga cięcia chirurgicznego, a co za tym idzie, nie zostają po niej blizny. Zabieg nie wymaga ogólnego znieczulenia, rekonwalescencja jest krótsza, niż w przypadku operacji, niezbędna jest jedynie krótka hospitalizacja (1-2 doby). Co bardzo ważne, zabieg nie wiąże się z usunięciem, ani poważnym uszkodzeniem macicy. 

Embolizacja mięśniaków macicy a ciąża

W ofercie jednej z prywatnych klinik wykonujących zabieg czytamy, że embolizacja mięśniaków macicy nie jest polecana kobietom planującym ciążę. Natomiast według ekspertów z Leczymy Mięśniaki (link) zapłodnienie IVF u kobiet, które przeszły zabieg usunięcia mięśniaków macicy jest skuteczne w 30-80 proc. przypadków, jednak nie ma tam informacji o tym, jaką metodą usuwane były mięśniaki u kobiet, którym udało się zajść w ciążę.

Więcej światła na sprawę rzucają badania przeprowadzone w 2017 roku przez zespół naukowców z Instytutu Radiologii Interwencyjnej w Lizbonie (link). 

Prowadzący badania dr. Pisco obserwował 359 kobiet, które poddały się UFE z powodu problemów z poczęciem i planowały zajść w ciążę po wykonanym zabiegu. 

Sześć lat po wykonaniu zabiegów, lekarze sprawdzili jaki odsetek kobiet w całej badanej grupie doczekał się w tym czasie dzieci: 149 z 359 (41 proc.) kobiet zaszło w ciążę, 131 z nich urodziło co najmniej jedno dziecko.

Dr.Pisco uważa, że UFE jest metodą pozwalającą na odzyskanie płodności, a statystycznie rzecz biorąc. U kobiet, którym udało się zajść w ciążę po UFE, ciąża przebiega normalnie – odsetek poronień i komplikacji ciążowych jest podobny do tego występującego w populacji ogólnej kobiet.

Grafika prezentuje prawdopodobieństwo naturalnego zajścia w ciążę (linia ciągła) po UFE oraz odsetek żywych urodzeń po naturalnym zapłodnieniu po UFE (linia przerywana).

Jednak należy pamiętać, że ze względu na przebyty zabieg, są to ciążę o podniesionym ryzyku i tak powinny być traktowane przez lekarzy prowadzących.

Źródło: Radiological Society of North America

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.