fbpx
Przejdź do treści

Ekspozycja na metale ciężkie w ciąży = zaburzenia hormonalne?

metale ciężkie w ciąży
fot. 123rf.com

Według najnowszego badania opublikowanego w czasopiśmie Environment International ekspozycja na metale ciężkie, takie jak nikiel, arsen, kobalt i ołów ,może zaburzać funkcjonowanie układu hormonalnego kobiety w czasie ciąży.

Niekorzystny wpływ metali ciężkich

Metale ciężkie mają niekorzystny wpływ na kobiety spodziewające się dziecka. Mogą doprowadzić do porodu przedwczesnego, niskiej wagi urodzeniowej u niemowląt oraz stanu przedrzucawkowego u kobiet. Niestety, wciąż niewiele wiadomo na temat tego, w jaki sposób ekspozycja na metale może prowadzić do wspomnianych problemów.

Najnowsze badania dowodzą, że działanie niektórych metali może skutkować zaburzeniem układu hormonalnego, który odpowiada za regulację hormonów naszego organizmu. Z kolei wspomniane zakłócenia mogą przyczynić się do późniejszego zagrożenia zdrowia matek, ale też przyszłych dzieci.

Jak wyglądało badanie?

Naukowcy przeanalizowali próbki krwi i moczu 815 kobiet z Puerto Rico. Co się okazało? Badanie dowodzi, że metale mogą zaburzać gospodarkę hormonalną, zmieniając stężenia hormonów w czasie ciąży. Rodzaj zakłócenia” uzależniony jest od czasu ciąży, w którym kobieta była narażona na działanie metali.

Co ważne, prenatalna ekspozycja na metale może mieć poważne konsekwencje, które w wielu przypadkach wykraczają poza stan zdrowia w chwili urodzenia malucha. Jeśli bowiem dziecko urodzi się z niską masą urodzeniową, może mieć problemy w dalszym rozwoju. W jego przypadku występuje też zwiększone ryzyko różnego rodzaju chorób przewlekłych.

Jako że badanie przeprowadzono w Puerto Rico, jego wyniki porównano z innymi obszarami Stanów Zjednoczonych. Nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że ryzyko ekspozycji na metale ciężkie jest szczególnie wysokie właśnie u ciężarnych z Puerto Rico. Jest to ważne, ponieważ w porównaniu z całością Stanów Zjednoczonych kobiety w Puerto Rico mają znacznie wyższy wskaźnik porodów przedwczesnych (prawie 12%) i inne niekorzystne skutki porodów – cytuje News Medical.

Co ważne, należy pamiętać, że nie tylko ekspozycja na metale ciężkie wpływa na płodność oraz przebieg ciąży. Bardzo niekorzystnie oddziałuje też zanieczyszczone powietrze, m.in. przyspiesza obniżanie się rezerwy jajnikowej, o czym przeczytasz TUTAJ.

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.