fbpx
Przejdź do treści

Eksperci: rodzice powinni znać poziom cholesterolu u swoich dzieci  

dieta cholesterol profilaktyka dziecko dzieci badania miażdżyca rozwój choroby Cholesterol – czy zmiany stężenia mają znaczenie dla zdrowia rodziców i dziecka? Dr Iwona Kozak-Michałowska
fot.Fotolia

Obecnie główny nacisk kładzie się na obniżenie wysokiego poziomu cholesterolu u dorosłych w celu zapobiegania miażdżycy. Profesor Kirsten Holvenat z Wydziału Żywienia Uniwersytetu w Oslo w Norwegii wydaje wyraźne ostrzeżenie: proces profilaktyki rozpoczynamy zbyt późno, kiedy zwężenie tętnic jest już zbyt zaawansowane. Zaleceniem lekarza jest, aby rodzice znali poziom cholesterolu u swoich dzieci.  

Cholesterol to poważny problem chorobotwórczy. Niestety, profilaktyka zaburzeń lipidowych dotyczy wyłącznie dorosłych, i to głównie po 40 roku życia.

Jeśli zwrócimy uwagę na ten problem w młodym wieku, będziemy w stanie znacznie spowolnić miażdżycę i osiągnąć lepsze efekty. W ostatnich latach coraz więcej badań pokazuje, że to utrzymujące się przez całe życie obciążenie cholesterolem wpływa na rozwój miażdżycy. Innymi słowy, duża ilość tego cholesterolu gromadzi się w dzieciństwie i okresie dojrzewania. Poziom cholesterolu jest obecnie monitorowany tylko od wieku dorosłego, często dopiero po czterdziestce. W tym czasie miażdżyca jest już zaawansowana i trudno ją całkowicie odwrócić. 

– tłumaczy profesor Kirsten Holvenat z Wydziału Żywienia Uniwersytetu w Oslo. 

Rodzice dokonują wyborów żywieniowych na całe życie

To, co jesz jako dziecko, może zatem mieć duży wpływ na to, czy po pięćdziesiątce będziesz musiał brać leki, aby zwalczyć wysoki poziom cholesterolu. Rodzice mogą dokonywać zdrowszych wyborów, jeśli chodzi o dietę, którą podają swoim dzieciom w okresie dorastania. Rozwój miażdżycy jest napędzany przez interakcję między cholesterolem a substancjami zapalnymi. Jeśli poziom cholesterolu we krwi jest zbyt wysoki, jest to zwykle wynikiem stylu życia.  

Jednak niektórzy ludzie mogą mieć dziedziczny wysoki poziom cholesterolu, zwany hipercholesterolemią rodzinną. Pamiętajmy, że miażdżyca zaczyna się w dzieciństwie i trwa przez całe życie. Badania wykazały, że matki z wysokim poziomem cholesterolu w czasie ciąży rodzą dzieci, które wykazują więcej objawów miażdżycy niż te urodzone przez matki z prawidłowym poziomem cholesterolu.  

Nawet w okresie niemowlęcym istnieją duże różnice w poziomie cholesterolu. Fińskie badanie wykazało, że poziom cholesterolu, który masz w wieku 3 lat, jest ściśle powiązany z poziomem cholesterolu, który będziesz mieć jako dorosły. Oznacza to, że jeśli miałeś podwyższony poziom cholesterolu we krwi jako dziecko, jest bardziej prawdopodobne, że będziesz miał podwyższony poziom cholesterolu jako dorosły. 

– mówi profesor Holvenat. 

Zmień dietę, popraw cholesterol 

Można łatwo poprawić swój poziom cholesterolu, zmieniając dietę. Na przykład można zmniejszyć ilość tłuszczów nasyconych w pożywieniu i zastąpić je tłuszczami nienasyconymi. Pomoże to uniknąć wielu schorzeń w dorosłym życiu. Choroby sercowo-naczyniowe spowodowane miażdżycą są główną przyczyną zgonów zarówno kobiet, jak i mężczyzn w Europie. Choroba sercowo-naczyniowa stanowi również duże obciążenie finansowe dla budżetów opieki zdrowotnej na całym świecie. Środki zapobiegawcze, które mogą obniżyć te koszty, przyniosą zatem znaczne korzyści gospodarkom krajowym i służbie zdrowia. A przede wszystkim zdrowiu pacjenta.  

Źródło: News Medical 

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.