fbpx
Przejdź do treści

E-receptadla dziecka – czy jest przypisana do konta rodzica?

E-recepta dla dziecka
E-recepta dla dziecka jest przypisywana pod numer PESEL dziecka. – fot. materiały partnera

E-recepta dla dziecka to doskonałe rozwiązanie, gdy maluch jest marudny i rodzic chce sobie oszczędzić trudu związanego z oczekiwaniem w kolejkach w przychodni. To pomocne rozwiązanie także w sytuacji, gdy fizyczna obecność w gabinecie lekarskim jest niemożliwa ze względu na drugie małe dziecko w domu. Czy e-recepta dla dziecka jest przypisana do konta rodzica? Jak ją zrealizować?

Co to znaczy e-recepta?

Zanim przejdziemy do tego, czy e-recepta dla dziecka jest przypisana do konta rodzica, warto wyjaśnić, co to znaczy e-recepta, czym jest ta nowoczesna postać recepty, wystawiana zdalnie, przez Internet.

Otóż jest to alternatywne rozwiązanie dla klasycznych recept wystawianych podczas wizyty w przychodni, polegające na zapisaniu się na e-wizytę u lekarza za pośrednictwem strony internetowej podmiotu medycznego, który oferuje taką usługę i następnie, przepisaniu określonych leków na odległość.

Wypisywanie recept online znacznie uprościło proces diagnostyczny, przyspieszyło również czas, jaki mija od ubiegania się o potrzebne leki, po ich wykupienie i zastosowanie celem leczenia. W szczególności e-recepta niesie pomoc rodzinom mieszkającym na przedmieściach, kiedy nie zawsze jest fizyczna możliwość, aby udać się z dzieckiem na drugi koniec miasta do przychodni.

Korzyści z tego rozwiązania mogą czerpać także rodzice marudnych maluchów, ponieważ dzięki niemu nie muszą oczekiwać w długich kolejkach czy też poczekalniach.

Wypisywanie recept online — co jest potrzebne? Ile to kosztuje?

E-recepta jest wystawiana po wypełnieniu specjalnego formularza dla lekarza. Trzeba w nim określić:

  • jaki lek jest potrzebny i dlaczego,
  • ile opakowań jest preferowanych (decyzję ostateczną zawsze podejmuje lekarz),
  • czy u pacjenta wystąpiły jakieś czynniki, które mogłyby stanowić przeciwwskazania do stosowania danego leku (np. zdiagnozowane w przeszłości choroby przewlekłe, przebyte operacje lub wystąpienie niepożądanych objawów po zastosowaniu określonej substancji leczniczej),
  • czy pacjent stosuje aktualnie jakiekolwiek inne produkty lecznicze, jeśli tak to z jakiego powodu.

Wyżej wymienione informacje, a także późniejsza e-wizyta pomogą lekarzowi w podjęciu decyzji co do zasadności przepisania danego preparatu leczniczego. Jeśli chodzi o cenę, samo w sobie wypisywanie recept online jest bezpłatne, rodzice muszą jedynie opłacić koszt prywatnej konsultacji lekarskiej (rzędu około 100 złotych).

Wypisywanie recept online — kiedy lekarz może odmówić przepisania danego leku?

E-recepta dla dziecka może opiewać na każdy lek, którego stosowanie będzie zasadne zdaniem lekarza. W rzadkich sytuacjach może się jednak zdarzyć, że lekarz odmówi wystawienia dokumentu lub zaproponuje zamiennik. Tak może się stać, np. wtedy, gdy rodzic zawnioskuje o silne leki przeznaczone dla dorosłych lub preparaty, co do których badania naukowe dowiodły, że nie są one bezpieczne dla osób w wieku poniżej 12 roku życia. Odmową mogą poskutkować również przeciwwskazania do stosowania danego leku, np. uczulenie na którykolwiek ze składników lub określona choroba przewlekła. W pozostałych przypadkach wypisanie recept online przebiegnie bez komplikacji i e-recepta zostanie wystawiona nawet w ciągu kilku, maksymalnie kilkunastu minut, czego przykładem jest portal NaszaRecepta.

Czy e-recepta dla dziecka jest przypisana do konta rodzica?

Standardowo e-recepta trafia na Internetowe Konto Pacjenta, jest również przesyłana w wiadomości SMS oraz e-mail.

Co jednak w sytuacji, gdy mamy do czynienia z e-receptą dla dziecka? Okazuje się, że każde dziecko zgłoszone do ZUS ma własne Internetowe Konto Pacjenta, połączone z kontem rodzica, który dokonał zgłoszenia. Tak więc e-recepta dla dziecka jest przypisywana pod numer PESEL dziecka, ale można uzyskać do niej dostęp z poziomu konta rodzica. Aby ją zrealizować, wystarczy w dowolnej aptece podać 4-cyfrowy kod potrzebny do zakupu leków oraz numer PESEL dziecka.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

materiał prasowy

Materiały prasowe to teksty przesyłane przez podmioty zewnętrzne do publikacji w różnych mediach, informują o wydarzeniach, osiągnięciach, bywają zaproszeniami na spotkania.