fbpx
Przejdź do treści

E-palenie zabija komórki macierzyste?

Elektroniczne papierosy prowadzą do obumierania komórek macierzystych
fot.123rf

E-papierosy cieszą się dużą popularnością wśród młodych kobiet, ale są dla nich groźne – dowiedli naukowcy z University of California. Popularny elektroniczny gadżet szkodzi zwłaszcza przyszłym matkom.

Zespół kierowany przez prof. Prue Talbota wykazał, że nikotyna zawarta w e-papierosach prowadzi do degeneracji komórek macierzystych.

Są one kluczowe dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu, ponieważ z czasem następuje ich „specjalizacja”: przekształcają się w komórki neuronowe, krwi oraz inne, niezbędne do budowy poszczególnych tkanek.

Zgodnie z ustaleniami naukowców, nikotyna niszczy mitochondria komórek macierzystych, a tym samym prowadzi do ich obumierania.

E-dymek też szkodzi

Wyniki badań podważają tezę firm handlujących e-papierosami, jakoby były one nieszkodliwe.

Każdy produkt zawierający nikotynę – niezależnie od tego, jaką ma formę – stanowi zagrożenie dla zdrowia. Nikotyna może zakłócać rozwój mózgu płodu na dziesiątki sposobów. Upośledza pamięć, ogranicza zdolności kognitywne oraz związane z zapamiętywaniem  –  nie pozostawia złudzeń prof. Talbot.

Negatywne skutki działania nikotyny dotyczą to nie tylko płodu, ale też matki i każdej osoby sięgającej po e-papierosy. Nawet sporadyczne korzystanie z tego popularnego gadżetu nie jest obojętne dla zdrowia. Dodatkowe zagrożenie wiąże się z przeznaczonymi do e-papierosów płynami, ponieważ nikt nie potrafi dokładnie określić, jakie toksyny zawierają.

Na podstawie: sciencedaily.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Bartosz Jaster

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonat i badacz historii, miłośnik literatury faktu. Członek Fundacji Rozszczepowe Marzenia, niosącej pomoc dzieciom z wadami wrodzonymi.