fbpx
Przejdź do treści

Dzięki in vitro urodziło się dziecko z trojga rodziców

Urodził im się chłopiec, do karmienia przyniesiono dziewczynkę. W szpitalu pomylono noworodki
Fot. Fotolia

Na świat przyszło pierwsze dziecko, którego materiał genetyczny pochodzi od trzech osób. Stało się to możliwe, dzięki nowatorskiej metodzie in vitro.

Abrahaim Hassan urodził 6 kwietnia tego roku. Jednak lekarze i rodzice chłopca dopiero teraz zdecydowali się poinformować media o sukcesie. Wykorzystanie innowacyjnej metody, poprzez podmienienie materiału genetycznego w tzw. mitochondrialnym DNA pozwoliło ocalić życie chłopcu.

Państwo Hassan starali się o dziecko 20 lat. W tym czasie Abrahima cztery razy poroniła. W 2005 roku udało jej się donosić ciążę, na świat przyszła dziewczynka. Okazało się jednak, że mutacja w mitochondrialnym DNA matki jest przyczyną ciężkiej choroby dziecka – tzw. zespołu Leigha. Niestety dziewczynka zmarła w wieku ośmiu lat. Kolejne dziecko Abrahimy i Ibtisama zmarło osiem miesięcy po urodzeniu. Przyczyną zgonu również była choroba genetyczna.

Nowatorski pomysł

Małżeństwo nie poddało się. Zaczęli szukać pomocy i tak trafili do Nowego Jorku, do klinki New Hope Fertility Centrum. Tam poznali doktora Johna Zhanga, który aby pomóc rodzicom wykorzystał nową metodę in vitro – trojga rodziców. Z komórki matki wyjęto jądro, pozostawiając mitochondria z wadliwym DNA, później jądro umieszczono w komórce dawczyni ze zdrowymi mitochondriami. Następnie komórkę tę zapłodniono nasieniem ojca.

Operacja odbyła się w Meksyku, ponieważ według amerykańskiego prawa tego typu zabiegi są zabronione. – W Meksyku nie ma zasad. A ratowanie życia jest jak najbardziej etyczne – tłumaczy Zhang. Lekarze zapewniają, że Abrahim nie ma żadnych objawów choroby.

Pierwsze próby podobnych zabiegów medycyna zna już od lat 90-tych. Tzw. transfery cytoplazmatyczne pozwoliły urodzić się min. Alanie Saarinen. Kiedyś jednak technika ta nie dawała gwarancji, że schorzenia nie wystąpią.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.