fbpx
Przejdź do treści

Dzięki in vitro Australijka urodziła dziecko w wieku 63 lat

Dzięki in vitro Australijka urodziła dziecko w wieku 63 lat

W Australii padł rekord, w wyniku zapłodnienia in vitro 63-latka urodziła dziecko – poinformował serwis BBC News.

Nazwiska matki i jej córki nie zostały ujawnione. Jak donosi BBC, dziecko urodziło się w 34. tygodniu ciąży przez cesarskie cięcie. Dziewczynka przyszła na świat pierwszego sierpnia w prywatnym szpitalu w Melbourne. Przy zabiegu in vitro użyto zarodka sprowadzonego spoza Australii.

Granica 53 lat

Sześć lat temu w Australii miała miejsce podoba sytuacja, kiedy to 60-latka urodziła dziecko. Nie znaczy to jednak, że zaawansowany wiek macierzyństwa nie budzi kontrowersji.  Prof. Gab Kovacs z australijskiego Monash University zaznaczył w wypowiedzi dla Herald Sun, że „odpowiedzialne” kliniki odmawiają zabiegów in vitro kobietom, które przekroczyły 53. rok życia. Zdaniem naukowca do tego czasu kobieta jest w stanie donosić ciążę w sposób naturalny. Kovacs zwraca uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt – zazwyczaj dziecko potrzebuje opieki przez 20 lat,  co oznacza, że matka, która w chwili porodu ma 63 lata, prawdopodobnie mu jej nie zapewni.

Najstarszą kobietą na świecie, która urodziła dziecko, jest Rumunka Adriana Iliescue: w 2005 r. w chwili porodu miała 66 lat.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.