fbpx
Przejdź do treści

Dziecko trojga rodziców – Brytyjczycy zalegalizowali innowacyjne in vitro

Dziecko - niemowlę

Brytyjska Human Fertilisation and Embryology Authority wydało zgodę na sztuczne zapłodnienie in vitro, dzięki której dziecko będzie mieć jednego ojca i dwie matki – podał serwis BBC.

Metoda „trojga rodziców”, dzięki wykorzystaniu dwóch różnych komórek jajowych pozwala zapobiec części śmiertelnych chorób genetycznych. Przewodnicząca Human Fertilisation and Embryology Authority powiedziała, że decyzja ma historyczne znaczenie.

Uzyskanie zgody HFEA jest konieczne dla każdej kliniki oraz wszystkich pacjentów, którzy chcą przeprowadzić procedurę. Z innowacyjnej metody można skorzystać jedynie przy bardzo wysokim zagrożeniu choroby mitochondrialnej. Mimo, że metodę już wcześniej zaaprobował brytyjski parlament i komisja etyczna, jej przeciwnicy uważali, że otwiera ona drogę do tworzenia „dzieci na zamówienie”.

Nowa metoda in vitro, nazywana metodą „trojga rodziców” ma pozwolić na wyeliminowanie groźnych chorób genetycznych u dziecka, które przenoszą za pośrednictwem wadliwych mitochondriów. Są to organella, dostarczające komórkom energii i jednocześnie uczestniczące w wielu procesach komórkowych.

Jak to zrobić?

Metoda polega na transferze jądra komórkowego w ciągu kilku godzinach od zapłodnienia komórki jajowej, a więc na etapie początkowego rozwoju zarodkowego. W komórce tej znajdują się jądra komórek rozrodczych obojga rodziców oraz wadliwe mitochondrium. Następnie zostają one usunięte (wyłączając nieprawidłowe mitochondrium) i przeniesione do opróżnionego z obu jąder drugiego zarodka. Tam z kolei jest tylko prawidłowe mitochondrium, które pochodzi od dawczyni jajeczka (w plemniku go nie ma).

Dziecko urodzone dzięki zabiegowi in vitro „trojga rodziców” ma jedynie niewielką część mitochondrialnego DNA dawczyni, jednak mimo to procedura została uznana za etyczną, legalną i dopracowaną naukowo. Mitochondrialne DNA odpowiada jedynie za dostarczenie energii, natomiast fizyczność i osobowość dziecka warunkowa jest przez DNA rodziców.

Choroby związane z mitochondriami mogą być przyczyną osłabienia mięśni, ślepoty, głuchoty i innych problemów. Mogą doprowadzić nawet do śmierci dziecka.

Pionierami procedury mają być lekarze z Newcastle, którzy już skierowali apel do potencjalnych dawczyń komórek jajowych. Pierwsze dziecko z metody in vitro „trojga rodziców” przeprowadoznej w Wielkiej Brytanii może urodzić się najwcześniej przed końcem przyszłego roku. Według prognoz innowacyjne leczenie może pomóc 25 parom rocznie.

Pierwsze dziecko, którego materiał genetyczny pochodzi od trzech osób przyszło na świat w kwietniu 2016 roku. (więcej tutaj…)

Źródło: rp.pl

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.