fbpx
Przejdź do treści

Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie mają o 33% większe ryzyko autyzmu – czy na pewno?

autyzm badania prenatalne ciążaautyzm badania naukowcy spektrum długość ciąży ciąża dziecko rozwój

Najnowsze badania opublikowane na łamach JAMA Network Open wskazują na niepokojącą korelację – naukowcy odkryli, że u dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie ryzyko autyzmu jest o 33 proc. wyższe, a ADHD o 17 proc. wyższe. Jednak nie ma na to bezpośrednich dowodów, a badacze są niezgodni. Czy w takim razie jest się czego bać?

Szwedzcy naukowcy z Instytutu Karolinska przeanalizowali dane z ponad 20 milionów urodzeń w 19 krajach. Według badań niemowlęta urodzone przez cesarskie cięcie są bardziej narażone na autyzm lub ADHD. Jednak naukowcy nie są zgodni co do tego, czy poród rzeczywiście ma coś wspólnego z zaburzeniami, czy też są to konsekwencje głębszych problemów.

Przyczyny autyzmu, a cesarskie cięcie

Przyczyny autyzmu nie są dobrze poznane i uważa się, że istnieją różne czynniki genetyczne, które przyczyniają się do niego. Dawniejsze badania sugerowały, że brak kontaktu z bakteriami w kanale pochwy może powstrzymać prawidłowy rozwój układu odpornościowego niemowląt, co może prowadzić do problemów w mózgu. Z kolei na rozwój sensoryczny może mieć wpływ brak naturalnej reakcji na stres podczas porodu.

Badacz autyzmu z Uniwersytetu Australii Zachodniej, Andrew Whitehouse, zauważył:

Związek cesarskiego cięcia z ryzykiem rozwoju autyzmu może mieć szerszy kontekst. Cesarskie cięcie stosowane jest częściej w przypadku, gdy rodząca kobieta jest starsza, otyła, cierpi na astmę i inne schorzenia immunologiczne. Te i inne czynniki są także powiązane z większym ryzykiem rozwoju autyzmu, może zatem tutaj należy doszukiwać się pośredniego związku z cesarskim cięciem.

W ciągu 30 lat odsetek cesarskich cięć potroił się na całym świecie, więcej niż jedno na pięć dzieci urodziło się w wyniku operacji. W 1990 roku było to 6%. Naukowcy uważają, że prawidłowy odsetek porodów cesarskich wynosi od 10 do 15% – w Polsce odsetek ten odsetek wynosi aż 44 procent!

Związek istnieje, lecz przyczyny nieznane

Badania dr Tianyang Zhang stanowią silną podstawę do wniosku, że istnieje statystyczny związek między cesarskim cięciem z jednej strony, a autyzmem i ADHD z drugiej. I tyle.

Jednak dlaczego ta zależność istnieje, pozostaje nieznane, ale jest prawie pewne, że samo cesarskie cięcie nie przyczynia się do prawdopodobieństwa wystąpienia u dziecka autyzmu, ani ADHD.

Zamiast tego jest prawdopodobne, że inne czynniki związane z ciążą odgrywają rolę – takie jak podłoże genetyczne oraz wpływ środowiska.

Źródło: Dailymail.co.uk

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Alina Windyga-Łapińska

Redaktorka portalu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka lat przepracowała w dziale HR zagranicznych firm produkcyjnych, podczas urlopu macierzyńskiego rozpoczęła przygodę z dziennikarstwem i social mediami.