fbpx
Przejdź do treści

Dzieci są bardziej narażone na działanie mikrodrobinek plastiku niż dorośli 

Dzieci a mikroplastik
Foto: 123RF

Plastik rozkłada się na mikrodrobiny plastiku, a nawet mniejsze nanoplastiki. Te tworzywa sztuczne można znaleźć niemal na całym świecie. Naukowcy z Norwegii potwierdzili obecność mikroplastiku w łożysku i u noworodków.

Jest całkiem możliwe, że dzieci są bardziej narażone na mikroplastik niż dorośli, podobnie jak dzieci są bardziej narażone na wiele innych toksycznych dla środowiska chemikaliów.  

Grupa naukowców z Norwegii przedstawiła nowe zalecenia dla naukowców, władz, przemysłu i rodziców.  Powstały one na postawie dostępnej wiedzy naukowej.

Mikroplastik jest wszędzie 

Nikt nie wie dokładnie, ile mikroplastiku spożywa dziecko. Jednak kilka badań sugeruje, że dzisiejsze dzieci wchłaniają mikroplastik w swoich ciałach już w wieku płodowym. To niepokojące. 

 – mówi Kam Sripada z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii, współautor publikacji.  

Grupa badawcza w swoim przeglądzie dostępnej literatury znalazła łącznie 37 różnych artykułów na temat nano- i mikroplastików w związku z ciążą i dzieciństwem. Brakuje jednak badań dotyczących poziomu narażenia dzieci na nano- i mikrodrobiny plastiku, na przykład w szkole, na oddziałach noworodkowych oraz poprzez mleko matki, substytuty mleka matki i produkty do pielęgnacji niemowląt. Ten niedobór badań wynika częściowo z ograniczeń obecnej technologii badania bardzo małych cząstek.  

Wiemy, że od czasu, gdy jesteśmy w łonie matki i przez całe dzieciństwo, jesteśmy szczególnie narażeni na toksyczne chemikalia środowiskowe, a także nano- i mikrodrobiny plastiku. Dzieci nie mają w pełni rozwiniętego układu odpornościowego i są w bardzo ważnej fazie rozwoju mózgu. To czyni je szczególnie wrażliwymi. 

 – mówi Kam Sripada. 

Ile plastiku przenika do organizmu? 

Prawie żadne badania nie oszacowały, ile plastiku dzieci lub dorośli spożywają. A źródła plastiku są obfite. Dzieci mogą spożywać mikroplastik na wiele sposobów. Nawet w czasie ciąży mogą go wchłonąć przez łożysko. Mikrodrobiny plastiku znajdują się w wielu produktach, takich jak butelki dla niemowląt, zabawki, tekstylia i opakowania do żywności.  

Naukowcy uważają, że mleko matki i mieszanka dla niemowląt mogą również zawierać mikrodrobiny plastiku, ale nie jest to pewne. Rodzice mogą na kilka sposobów zmniejszyć ilość plastiku, na który narażone są dzieci. Kiedy cząsteczki mikroplastiku trafiają do domowego kurzu, dzieci mogą mieć z nimi kontakt poprzez czołganie się i zabawę na podłodze. Potem wkładają palce do ust.  

By do tego nie dopuścić, należy dokładnie i regularnie czyść dom mydłem i wodą. Pył może zawierać mikrodrobiny plastiku. Podczas remontu lepiej wybrać materiały budowlane, które nie zawierają PVC ani innych rodzajów plastiku.  

Plastik ma bowiem tysiące różnych form. Mikrodrobiny plastiku zawierają nie tylko plastik, ale także różne toksyczne chemikalia. Plastik może zawierać na przykład ftalany i metale w celu uzyskania koloru, stabilizacji lub jako środek biobójczy. Kilka z tych substancji jest bardzo szkodliwych dla zdrowia dzieci.  

Nano- i mikrodrobiny plastiku są tak malutkie, że mogą przedostać się głęboko do płuc, a także przedostać się do łożyska. Jednocześnie przenoszą ze sobą niebezpieczne chemikalia podczas swojej podróży. Dlatego uważamy, że nano- i mikrodrobiny plastiku mogą być zagrożenie dla zdrowia dzieci.

– mówi Sripada.  

Uważajmy na plastikowe zabawki

Badanie mieszanki chemikaliów znajdujących się w plastiku i wokół niego za pomocą dzisiejszej technologii również stanowi duże wyzwanie. Trudno jest badać mikroplastiki w organizmie, a jeszcze trudniej prowadzić badania nad nanoplastikami.  

Przepisy dotyczące plastiku w różnych towarach, takich jak zabawki i butelki dla niemowląt, oraz postępowania z odpadami plastikowymi różnią się na całym świecie. Dzieci są zatem narażone na bardzo różne ilości plastiku w zależności od miejsca zamieszkania lub kupna zabawki. Wcześniejsze badania sugerują, że status społeczny odgrywa rolę w narażeniu ludzi na różne toksyczne chemikalia. Osoby żyjące w ubóstwie są znacznie bardziej narażone, w tym na mikrodrobiny plastiku. Według grupy badawczej branże produkujące różne produkty z tworzyw sztucznych przeznaczone dla dzieci i kobiet powinny zachować ostrożność. 

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.