fbpx
Przejdź do treści

Dzieci przechodzące COVID-19 mają zaburzenia neurologiczne?

covid-19 covid koronawirus powikłania neurologiczne po MIS-C stan zapalny dzieci dziecko koronawirus w ciąży covid-19
FOT: Kateryna Kon / 123RF

Spośród hospitalizowanych dzieci, które zachorowały na SARS-CoV-2, aż 44 procent rozwinęło objawy neurologiczne. To wynik alarmujących wstępnych badań opublikowanych w Pediatric Neurology.

Wirus SARS-CoV-2 może wpływać na pacjentów pediatrycznych na różne sposoby: może powodować ostrą chorobę, w której objawy choroby pojawiają się wkrótce po zakażeniu lub u dzieci może rozwinąć się stan zapalny zwany MIS-C kilka tygodni po usunięciu wirusa. Badaniem tego zjawiska zajął się zespół naukowców z Pittsburghu w Stanach Zjednoczonych.

Choroba jak u pięściarzy

Jednym z ważnych pytań było to, czy objawy neurologiczne są podobne, czy różne u pacjentów. Aby odpowiedzieć na to pytanie, naukowcy zrekrutowali 30 ośrodków intensywnej opieki pediatrycznej na całym świecie. Spośród 1493 hospitalizowanych dzieci u 1278 lub 86% zdiagnozowano ostry SARS-CoV-2; U 215 dzieci, czyli 14%, zdiagnozowano MIS-C, czyli wieloukładowy zespół zapalny u dzieci. Zazwyczaj pojawia się on kilka tygodni po usunięciu wirusa i charakteryzuje się gorączką, stanem zapalnym i dysfunkcją narządów.

Najczęstszymi objawami neurologicznymi związanymi z ostrym COVID-19 były bóle głowy, ostra encefalopatia (uszkodzenie mózgowia podobne do tego, na które cierpią pięściarze) i drgawki, podczas gdy młodzież z MIS-C najczęściej miała ból głowy, ostrą encefalopatię i zawroty głowy. Rzadsze objawy obu stanów obejmowały utratę węchu, zaburzenia widzenia, udar i psychozę.

Na szczęście śmiertelność u dzieci jest niska zarówno w przypadku ostrego SARS-CoV-2, jak i MIS-C.

– wyjaśnia główna autorka badania profesor Ericka Fink, pediatra w UPMC Children’s Hospital w Pittsburghu.

Trwałe zmiany w mózgu po COVID-19 i MIS-C?

Analiza wykazała, że ​​objawy neurologiczne występowały częściej u dzieci z MIS-C w porównaniu z osobami z ostrym SARS-CoV-2, a dzieci z MIS-C częściej niż dzieci z ostrą chorobą miały dwa lub więcej objawów neurologicznych. Według Finka zespół rozpoczął niedawno badanie uzupełniające, aby ustalić, czy ostre SARS-CoV-2 i MIS-C – z objawami neurologicznymi lub bez nich – mają trwały wpływ na zdrowie i jakość życia dzieci po wypisaniu ze szpitala. Kolejnym długoterminowym celem tego badania jest zbudowanie bazy danych, która śledzi objawy neurologiczne w czasie – nie tylko dla SARS-CoV-2, ale także dla innych rodzajów infekcji.

Źródło: Science daily

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.