fbpx
Przejdź do treści

Dzieci po cesarskim cięciu bardziej narażone na otyłość?

Niemowlę
Fot.: Fotolia.pl – Program dofinansowania in vitro w Gdańsku ma obniżyć odsetek bezdzietnych par w populacji miasta

Czasopismo „JAMA Pediatrics” informuje, że dzieci urodzone poprzez cięcie cesarskie są o 15 proc. bardziej narażone na otyłość.

Cesarskie cięcie polega na rozcięciu powłok brzusznych oraz macicy i wyjęciu dziecka. Zazwyczaj wykonuje się go, gdy poród siłami natury jest niemożliwy. Obecnie jednak na świat tą metodą przychodzi coraz więcej dzieci.  Światowa Organizacja Zdrowia,WHO, wskazuje, że odsetek ciąż rozwiązywanych przez cięcie cesarskie w żadnym kraju nie powinien przekraczać 15%.

Aż 1,3 miliona cięć cesarskich wykonuje się co roku w USA. Liczba ta stanowi aż jedną trzecią wszystkich porodów. Teraz dostrzeżono związek między nimi a otyłością w późniejszym okresie życia dziecka.

Zespół doktora Jorge E. Chavarro z Harvard T.H. Chan School of Public Health w Bostonie po analizie danych dotyczących 22 068 dzieci urodzonych między 1996 a 2012 rokiem, doszedł do wniosku, że urodzone przez cesarskie cięcie częściej stawały się otyłe. Mowa o grupie liczącej 4921 osób. 15 proc. to jej część porównana z dziećmi, które przyszły na świat drogą pochwową, 64 proc. – w porównaniu z własnym rodzeństwem urodzonym w ten sposób.

Autorzy sugerują, że większa skłonność do otyłości może wynikać z odmiennego składu bakteryjnej flory jelitowej (mikrobiomu).

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Karolina Błaszkiewicz

dziennikarka. Związana z magazynem Chcemy Być Rodzicami i z natemat.pl