fbpx
Przejdź do treści

Dzieci? Nie mam i mieć nie będę

Świadoma bezdzietność wciąż zdaje się budzić kontrowersje społeczne. – rys. Magdalena Latosiewicz

Ile ludzi, tyle pomysłów na życie. Nie wszyscy są jednak w stanie owe pomysły zaakceptować. Kontrowersje społeczne wciąż zdaje się budzić świadoma bezdzietność. Niektórzy boją się mówić o niej głośno, inni odważnie przyczepiają łatkę „Piotrusia Pana” zarówno bezdzietnym kobietom, jak i mężczyznom. Czy jednak nie kryje się pod tym znacznie więcej, niż sobie wyobrażamy?

„Nie planuję w przyszłości potomstwa” – taką opinię w badaniach CBOS deklarowało 13% Polek niemających dzieci. Badania zostały przeprowadzone w 2013 r. wśród kobiet w wieku 18–45 lat. Jak pokazują dane, czynnikami różnicującymi, które mogą wpływać na takie decyzje, jest między innymi wsparcie partnera w wychowaniu dzieci, pomoc ze strony rodziców, teściów czy też innych członków rodziny. Kobiety, które częściej mówiły „NIE” posiadaniu dzieci, znacznie rzadziej mogły liczyć na takie wsparcie.

„Wsparcie pewnie bym miała. Zarówno ze strony chłopaka, jak i rodziców, ale to nie o to chodzi – mówi nam 26-letnia Urszula. – Nie chcę mieć dzieci, bo nie wyobrażam sobie, że mogę w pełni wziąć odpowiedzialność za życie drugiego człowieka. Może to egoistyczny punkt widzenia, ale to w końcu moje życie. Jeśli mam prawo i możliwość podjęcia takiej decyzji, to nie rozumiem, dlaczego miałabym na siłę zostać matką” – dodaje.

Dostęp dla posiadaczy Konta Premium

Kup Konto Premium

Ten artykuł był opublikowany w jednym z naszych magazynów Chcemy Być Rodzicami. Aby zobaczyć materiał wykup Konto Premium.

Ekspert

Agnieszka Szafrańska-Romanów

Psycholog, pedagog, dyplomowana psychoterapeutka i terapeutka uzależnień. Ukończyła studia na Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, 4-letnie szkolenie w Szkole Psychoterapii INTRA w Warszawie oraz 2-letnie Studium Terapii Uzależnień i Współuzależnienia przy Instytucie Psychologii Zdrowia. Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. W Centrum Probalans zajmuje się psychoterapią osób w kryzysie, osób z rodzin dysfunkcyjnych, par borykających się z niepłodnością, a także kobiet po stracie ciąży.

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".