fbpx
Przejdź do treści

Dzieci matek z cukrzycą w ciąży, częściej zmagają się z problemami ze wzrokiem – tak dowodzą najnowsze badania!

cukrzyca w ciąży
fot. 123rf.com

Najnowsze badania dowodzą, że dzieci matek, które chorowały na cukrzycę przed lub w czasie ciąży, częściej zmagają się z problemami ze wzrokiem. Naukowcy przeanalizowali związek między cukrzycą matki przed lub w czasie ciąży, a ryzykiem wystąpienia wysokiej wady refrakcji (RE), czyli stanu, w którym oko nie może prawidłowo zogniskować obrazów na siatkówce.

W ostatnich dziesięcioleciach nastąpił gwałtowny wzrost częstości występowania wady refrakcji, co wskazuje, że czynniki niegenetyczne mogą odgrywać ważną rolę w rozwoju choroby. Jednak przyczyny defektów wysokiego RE nie są do końca poznane.

Wcześniejsze badania wykazały, że osoby z ciężkim RE, wrodzoną wadę wzroku mogły mieć już przed urodzeniem, co sugeruje, że warunki, na jakie narażony jest płód w macicy, mogą odgrywać istotną rolę w rozwoju choroby. Hiperglikemia matki, czyli wysoki poziom cukru we krwi w czasie ciąży, może prowadzić do podwyższenia poziomu glukozy we krwi płodu, co może skutkować uszkodzeniem siatkówki i nerwu wzrokowego.

Jak wyglądało badanie?

Naukowcy przeprowadzili populacyjne badanie kohortowe, w którym wykorzystali kilka duńskich krajowych rejestrów medycznych i uwzględnili szczegóły wszystkich żywych urodzeń w Danii w latach 1977-2016.

Spośród 2 470 580 żywych urodzeń objętych badaniem 56 419 (2,3 proc.) było narażonych na cukrzycę matek, przy czym 0,9 proc. i 0,3 proc. to odpowiednio cukrzyca przedciążowa typu 1 i typu 2, a 1,1 proc. dotyczyło cukrzycy ciężarnych.

W okresie obserwacji, wysokie RE stwierdzono u 533 dzieci matek z cukrzycą i 19 695 dzieci kobiet, które nie zmagały się z cukrzycą. Narażenie na cukrzycę matek wiązało się z większym o 39 proc. ryzykiem wysokiego RE w porównaniu z nienarażonym potomstwem.

Naukowcy zaobserwowali różnicę w ryzyku wystąpienia RE między postaciami cukrzycy typu 1 i typu 2. Ponadto dzieci matek z powikłaniami związanymi z cukrzycą dwukrotnie częściej zmagały się problemami ze wzrokiem w porównaniu do 18 proc. wzrostu wysokiego ryzyka RE u dzieci matek, które nie miały powikłań choroby.

 „Ponieważ wiele RE u małych dzieci można leczyć, wczesna identyfikacja i interwencja mogą mieć pozytywny wpływ na całe życie. RE, każda niewielka poprawa w tym czynniku niskiego ryzyka, któremu można zapobiec, przyczyni się do ogromnego zmniejszenia liczby bezwzględnej tych chorób oczu”. – piszą autorzy badania.

Naukowcy sugerują, że wczesne badania przesiewowe w kierunku chorób oczu u dzieci matek z cukrzycą mogą odgrywać ważną rolę w utrzymaniu dobrego wzroku.

Źródło: Science Daily

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.