30 lat – siła wieku, moment na największy rozwój w życiu zawodowym oraz prywatnym; słowem: high life! Czyżby? Okazuje się, że często bywa dokładnie odwrotnie. Do specjalistów zgłasza się wiele 30-latków, którzy po wyczerpującym i frustrującym dniu kładą się do łóżka, w którym także nie odnajdują satysfakcji.
Z danych zaprezentowanych w raporcie „Seksualność Polek. Raport 2016” wynika, że 1,5 miliona mężczyzn i co druga kobieta w Polsce zmagają się z problemem zaburzeń funkcji seksualnych. Mogą one mieć wiele przyczyn – również bardzo poważnych. Specjaliści zwracają jednak uwagę, że wiele przypadków dysfunkcji seksualnych wynika dziś z nienaturalnie szybkiego tempa życia, nieustannego stresu, niedoborów snu i czasu na odpoczynek. Życie w ciągłym pędzie wiąże się zaś ze wspomaganiem organizmu kawą lub napojami energetycznymi oraz ubogą, niezbilansowaną dietą.
Szybkie tempo życia sprzyja dysfunkcjom seksualnym
– Na podstawie statystyk z placówek dietetycznych wiemy, że posiłki 30-latków są zwykle ubogie w wartości odżywcze, przygotowywane w pośpiechu, przetworzone albo oparte na gotowych daniach typu fast food. W diecie tej grupy wiekowej jest za mało warzyw, zdecydowanie za mało wody, a za dużo tłustych i słodkich przekąsek – wylicza Anna Lisiak, specjalistka dietetyki z Salve Przychodnie w Łodzi.
Ekspertka podkreśla, że takie zaniedbania diety prowadzą do znacznych niedoborów w organizmie, których efektem mogą być m.in. zaburzenia funkcji seksualnych. W diecie współczesnych 30-latków brakuje m.in. odpowiednich ilości witaminy E, która dba o prawidłowe funkcje naczyń krwionośnych i stymuluje wytwarzanie hormonów płciowych. Zapominamy także o dostarczaniu kwasów omega-3, cynku, selenu oraz jodu. A wszystkie te składniki odgrywają bardzo ważną rolę w regulacji gospodarki hormonalnej, a co za tym idzie – wpływają na nasze życie seksualne.
Zgubne skutki złych nawyków
Inną przyczyną dysfunkcji seksualnych kobiet i mężczyzn może być siedzący tryb życia. Ponad 8 godzin dziennie spędzamy dziś przed służbowym komputerem, a po wyjściu z pracy wsiadamy do samochodu, który dowozi nas niemal wprost na kanapę. Tymczasem brak aktywności fizycznej negatywnie wpływa na odporność, wydolność, a także libido i sprawność seksualną – i to zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
Ponadto coraz więcej 30-latków, aby rozładować stres towarzyszący pracy, kończy męczący dzień wysokoprocentowym alkoholem. A napoje alkoholowe – spożywane często i w dużych ilościach – mogą prowadzić do uszkodzeń nie tylko wątroby, ale też czynności hormonalnej jąder. Odpowiadają również za spadek poziomu testosteronu w organizmie, utratę popędu seksualnego, zaburzenia erekcji oraz niemożność osiągnięcia wytrysku i orgazmu. Dlatego kluczowa dla zwiększenia satysfakcji z życia intymnego wydaje się zmiana trybu życia i większa dbałość o to, co i jak spożywamy.
Pamiętajmy jednak, że za problemy seksualne odpowiadają też choroby organiczne, wywołane zaburzeniami hormonalnymi, neurogennymi lub sercowo-naczyniowymi, a nawet choroby genetyczne. Dlatego zamiast sięgać po losowe suplementy na witalność i płodność, zróbmy w napiętym grafiku miejsce na wizytę u lekarza i kompleksowe badania.
Źródło: inf. prasowa
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!