fbpx
Przejdź do treści

Dym tytoniowy powoduje starzenie się… dzieci

dym tytoniowy
Palenie a płodność - jak wpływa na synów palących papierosy mężczyzn?

Dzieci narażone na przebywanie w dymu tytoniowym mogą mieć problem ze…starzeniem, a właściwie nieprawidłowym wiekiem epigenetycznym. Takie są wnioski z analizy przeprowadzonej przez Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal). 

Narażenie na czynniki środowiskowe w czasie ciąży i we wczesnym dzieciństwie może znacząco – a czasem nieodwracalnie – zmienić nasz metabolizm i fizjologię. W ten sposób wpływa na nasz stan zdrowia w późniejszym życiu. Może również przyspieszać proces biologicznego starzenia, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób metabolicznych, sercowo-naczyniowych czy neurodegeneracyjnych. Na poziomie komórkowym starzenie się jest ciągłym procesem, który rozpoczyna się we wczesnym okresie życia i który można zmierzyć dzięki zegarom epigenetycznym. Zegary te wykorzystują poziomy metylacji DNA w określonych obszarach genomu, aby wywnioskować biologiczne starzenie się osoby. 

Zdrowie dziecka wymaga rzucenia palenia  

W badaniu zespół kierowany przez Marionę Bustamante zastanowił się nad związkiem między ekspozycją we wczesnym okresie życia (83 ekspozycje prenatalne i 103 we wczesnym dzieciństwie) a wiekiem epigenetycznym. Testom poddano 1173 dzieci w wieku od 6 do 11 lat. Badacze odkryli, że narażenie na dym tytoniowy matki podczas ciąży wiązało się z przyspieszeniem starzenia się epigenetycznego. Jeśli chodzi o ekspozycję poporodową, analiza wykazała związek z dwoma ekspozycjami.  Pierwszym jest palenie tytoniu przez rodziców, zaś drugim poziom sadzy w pomieszczeniach.  

– Pozytywny związek między przyspieszeniem wieku epigenetycznego a narażeniem na dym tytoniowy podczas ciąży i wczesnego dzieciństwa jest zgodny z wcześniejszymi wynikami uzyskanymi w populacji dorosłych – mówi Bustamante.  

Modyfikacje epigenetyczne mogą wpływać na stany zapalne, eliminację toksyn i cykl komórkowy, czyli na de facto funkcjonowanie całego organizmu. Z pewnością potrzebne będą kolejne próby by wyjaśnić cały proces związany z przedwczesnym starzeniem się. Badania mają przyczynić się do zmniejszenia niektórych ekspozycji środowiskowych i promowania „zdrowego starzenia się” od wczesnych etapów życia. W tym wypadku będzie to zaprzestanie palenia tytoniu.  

Źródło:  https://www.sciencedaily.com/

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.