Dzieci narażone na przebywanie w dymu tytoniowym mogą mieć problem ze…starzeniem, a właściwie nieprawidłowym wiekiem epigenetycznym. Takie są wnioski z analizy przeprowadzonej przez Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal).
Narażenie na czynniki środowiskowe w czasie ciąży i we wczesnym dzieciństwie może znacząco – a czasem nieodwracalnie – zmienić nasz metabolizm i fizjologię. W ten sposób wpływa na nasz stan zdrowia w późniejszym życiu. Może również przyspieszać proces biologicznego starzenia, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób metabolicznych, sercowo-naczyniowych czy neurodegeneracyjnych. Na poziomie komórkowym starzenie się jest ciągłym procesem, który rozpoczyna się we wczesnym okresie życia i który można zmierzyć dzięki zegarom epigenetycznym. Zegary te wykorzystują poziomy metylacji DNA w określonych obszarach genomu, aby wywnioskować biologiczne starzenie się osoby.
Zdrowie dziecka wymaga rzucenia palenia
W badaniu zespół kierowany przez Marionę Bustamante zastanowił się nad związkiem między ekspozycją we wczesnym okresie życia (83 ekspozycje prenatalne i 103 we wczesnym dzieciństwie) a wiekiem epigenetycznym. Testom poddano 1173 dzieci w wieku od 6 do 11 lat. Badacze odkryli, że narażenie na dym tytoniowy matki podczas ciąży wiązało się z przyspieszeniem starzenia się epigenetycznego. Jeśli chodzi o ekspozycję poporodową, analiza wykazała związek z dwoma ekspozycjami. Pierwszym jest palenie tytoniu przez rodziców, zaś drugim poziom sadzy w pomieszczeniach.
– Pozytywny związek między przyspieszeniem wieku epigenetycznego a narażeniem na dym tytoniowy podczas ciąży i wczesnego dzieciństwa jest zgodny z wcześniejszymi wynikami uzyskanymi w populacji dorosłych – mówi Bustamante.
Modyfikacje epigenetyczne mogą wpływać na stany zapalne, eliminację toksyn i cykl komórkowy, czyli na de facto funkcjonowanie całego organizmu. Z pewnością potrzebne będą kolejne próby by wyjaśnić cały proces związany z przedwczesnym starzeniem się. Badania mają przyczynić się do zmniejszenia niektórych ekspozycji środowiskowych i promowania „zdrowego starzenia się” od wczesnych etapów życia. W tym wypadku będzie to zaprzestanie palenia tytoniu.
Źródło: https://www.sciencedaily.com/
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!