fbpx
Przejdź do treści

Dwieście razy lądowała w szpitalu. Lekarze nie rozpoznali endometriozy

Lekarze nie rozpoznali endometriozy
fot. Pixabay

W szpitalu była ponad 200 razy, przeszła dwie operacje i dwa razy straciła pracę. Wszyscy przekonywali, że cierpi na bolesne miesiączki, przyczyna okazała się jednak zupełnie inna. Lekarze nie rozpoznali endometriozy.

Kiedy 20-letnia Sinead Smythe z Brighton po raz kolejny trafiła na ostry dyżur padła błędna, jak się później okazało, diagnoza: zapalenie miednicy. Lekarze nie rozpoznali endometriozy.

U Smythe prawidłowa diagnoza została postawiona dopiero w styczniu 2016 roku. Późno, biorąc pod uwagę fakt, że ból paraliżował ją już od 11. roku życia.

Lekarze nie rozpoznali endometriozy, więc sama zaczęła działać

Po latach cierpień kobieta postanowiła działać. Aby zwiększyć świadomość społeczeństwa i zwrócić uwagę na chorobę, jaką jest endometrioza, 20-latka zaczęła prowadzić bloga. Twórczość Sinead zyskała szerokie grono odbiorców, a jej pierwszy post udostępniono ponad 20 tys. razy.

Jeżeli razem staniemy do walki, pomożemy uświadomić innym osobom, czym jest endometrioza. Mam nadzieję, że dzięki temu już żadna kobieta nie poczuje się samotna w tej walce – przekonuje Smythe.

– Życie z przewlekłą i niewidzialną chorobą jest ciężkie, jednak nie możesz pozwolić endometriozie na przejęcie kontroli nad twoim życiem – podkreśla kobieta.

Nie dla histerektomii

Lekarze zalecali 20-latce przeprowadzenie histerektomii, czyli usunięcie macicy.  Kobieta uważa, że nie jest to skuteczna metoda leczenia i konsekwentnie odmawia poddania się zabiegowi.

Jeżeli lekarz lub ktokolwiek inny mówi, że histerektomia cię uleczy, NIE WIERZ W TO. Kobiety decydują się na operację i nadal są w takim samym stanie, jak przedtem– przekonuje.

Histerektomia może być jedną z opcji leczenia między innymi mięśniaków macicy, endometriozy, czy też nowotworów. Same operacje wykonuje się klasycznie lub laparoskopowo.

Czym jest endometrioza?

Endometrioza jest chorobą przewlekłą, definiowaną jako występowanie komórek błony śluzowej jamy macicy poza jej naturalnym umiejscowieniem.

Choć występuje głównie w wieku rozrodczym, to można jednak spotkać ją zarówno w populacji młodocianych, jak i u kobiet po menopauzie. Endometrioza dotyka nawet 10 proc. kobiet. Towarzyszy jej ogromny ból, zmęczenie, napięcie, ale i niepłodność

Źródło: Independent, Daily Mail

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Anna Piętaszewska

Redaktorka prowadząca portal Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.