Przejdź do treści

Dramat czy komedia? 11 filmów o miłości – dobre nie tylko w Walentynki

filmy na walentynki

Luty, jako miesiąc zakochanych, to idealny czas na oglądanie filmów. Ciepłe ramiona ukochanego lub w wersji dla singielek – ciepły, przytulny koc. Oto 11 filmów o miłości, które każdy powinien znać. Dobre nie tylko w Walentynki!

CHaBeR News

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

NOWOŚCI
1. „Sztuka Kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”

2017, reż. Maria Sadowska

Jest to niewątpliwie film, który warto obejrzeć. Zarówno z partnerem, z przyjaciółką, jak i sama ze sobą. Trudna historia życia odważnej kobiety. Ciężkie wybory, skomplikowane czasy, wielkie pragnienia. O miłości z różnych perspektyw.

2. „La La Land”

2016, reż. Damien Chazelle

Film podzielił publiczność – jedni pokochali go od pierwszego wejrzenia, drudzy kompletnie nie rozumieją zachwytów. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to znakomity obraz na Walentynkowy (i nie tylko) wieczór. Muzyka, humor, emocje i fantastyczny aktorski duet w rolach głównych – Emma Stone i Ryan Gosling.

3. „Facet na miarę”

2016, reż. Laurent Tirard

Niektórzy zapewne nie zakwalifikowaliby już tego filmu, jako nowości. Jego premiera miała w Polsce miejsce w lipcu 2016. Jeśli nie widzieliście go w kinie, warto obejrzeć go teraz. Jest to komedia, która rozbawi do łez, ale do łez także wzruszy. Francuski humor, a przy tym walka ze stereotypami i trudnościami, które nieraz trzeba pokonać w samym sobie, by móc związać się z drugą osobą.

KLASYKI
4. „Notting Hill”

1999, reż. Roger Michell

Czy ktoś jeszcze nie widział tego filmu? Komedia była powtarzana przez rozmaite telewizje już chyba milion razy, co nie zmienia faktu, że za każdym kolejnym jest oglądana równie chętnie. Księgarz i gwiazda kina – miłość nie ma granic, chociaż ich przekraczanie do najłatwiejszych nie należy. Do tego Hugh Grant i Julia Roberts – czy coś więcej trzeba tu dodawać?

5. „Pretty Woman”

1990, reż. Garry Marshall

Amerykański sen się spełnia! Jest to chyba jeden z największych hitów lat 90-tych. Nieśmiertelny i wciąż poruszający równie mocno, jak niemal 30 lat temu. W końcu w relacjach międzyludzkich tak wiele się znowu nie zmienia.. Ciągle mierzymy się z dzielącymi nas różnicami, stereotypami, brakiem zaufania. Obraz dobry zarówno na poprawę humoru, jak i na łzawe przemyślenia – nie można go nie znać!

6. „Dziennik Bridget Jones”

2001, reż. Sharon Maguire

Jest to chyba jedna z najsłynniejszych ekranizacji książkowych. Dlaczego odniosła tak wielki sukces? Być może dlatego, że okraszona jest genialnym żartem, lekkością w ciężkich tematach i rezygnacją z lukrowanego obrazka przepięknej miłości. Owszem, uczucie Bridget i Marka Darcy’ego jest bajkowe, ale przy tym z ogromnym dystansem. Czasami zapominamy o takich filmach, ale warto co jakiś czas do nich wrócić. Walentynki są do tego znakomitą okazją!

KOMEDIE
7. „Kocha, lubi, szanuje”

2011, reż. Glenn Ficarra, John Requa

Humor, którego chyba większość z nas oczekuje w filmie – lekko podane trudne sprawy. Znakomite teksty, świetnie zagrane, wzruszająco, śmiesznie, z przesłaniem. Wspomniany tu już duet Stone-Gosling to tylko wisienka na torcie. Idealna propozycja na wieczór!

8. „Poradnik pozytywnego myślenia”

2012, reż. David O. Russell

Komedia, która na każdym kroku zaskakuje. Pokręcona tak, jak pokręceni potrafią być ludzie. Jeśli zaś chodzi o miłość, widzimy różne prowadzące do niej ścieżki. Nieraz kompletnie nas samych zaskakujące i obnażające trudną prawdę – tak ciężko jest nam rozstać się z przeszłością. Ale może czasami warto zostawić ją już za sobą?

DRAMATY
9. „Ona”

2013, reż. Spike Jonze

Czy tak będzie wyglądać miłość przyszłości? Związek z maszyną, wielogodzinne rozmowy ze sztuczną inteligencją i pojawiające się w tym wszystkim prawdziwe emocje, pragnienia, potrzeby. Trudna wizja tego, co być może nas czeka. Warto się z nią skonfrontować, by móc zadać sobie ważne pytania – czy ja sam/sama do tego zmierzam?

10. „Miłość”

2012, reż. Michael Haneke

Czas nie stoi w miejscu i trzeba się z tym skonfrontować. Obraz trudny, ale piękny. W swoim skomplikowaniu i prostocie za razem. Mierzyć się musimy w nim z najgłębszymi lękami, ale też z tytułową miłością. Uczuciem, które w tym wypadku jest śmiertelnie nieśmiertelne.

11. „Droga do szczęścia”

2008, reż. Sam Mendes

Film o tym, jak łatwo zatracić się w szarej codzienności, w swoich potrzebach, w potrzebach partnera lub ich braku. O tym, jak nagle zaczynamy żyć obok siebie, a nie ze sobą. O tym, jak piękne wizje zmieniają się w rutynę. O tym, jak bardzo potrafimy cierpieć pomimo pozorów szczęścia. O tym, że czasami nie da się już z obranej drogi zawrócić.

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, absolwentka UW. Obecnie studentka V. roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz studentka studiów podyplomowych Gender Studies na UW.

Książki o in vitro. Poznaj listę najważniejszych pozycji

książki o in vitro
fot. Fotolia

Szukasz fachowej wiedzy na temat zapłodnienia pozaustrojowego? A może wiele już czytałaś na ten temat i chcesz uzupełnić swoją biblioteczkę kolejnymi publikacjami? Przedstawiamy najważniejsze książki o in vitro. Te pozycje warto znać. 

CHaBeR News

https://www.chcemybycrodzicami.pl/wp/wp-content/uploads/2016/07/pop-up-foto.jpg

Jesteś dla nas ważna!

Chcemy być z Tobą w kontakcie, zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe informacje.

Przygotujemy dla Ciebie coś ciekawego i możesz być pewna, że nie zasypiemy Cię mailami.

Książki o in vitro – „Nie przeproszę, że urodziłam. Historie rodzin z in vitro”

Autorka książki Karolina Domagalska ukazuje, jak szerokim i zróżnicowanym tematem jest in vitro. Opowiada zarówno o „klasycznych” modelach rodziny, jak i homoseksualnych parach oraz samotnych kobietach, które pragnęły dziecka.

Wśród bohaterów opowieści znajdziemy osoby z Izraela, Wielkiej Brytanii, krajów Skandynawii i Holandii. Czytelnik ma szansę na poznanie różnych punktów widzenia i odmiennych dla każdego państwa przepisów prawnych regulujących możliwość podejścia do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego. Autorka rozmawia również o emocjach towarzyszących osobom, które zdecydowały się na ten typ rodzicielstwa.

Z książki płynie przesłanie: rodzicem jest nie ten, kto płodzi i rodzi, a ten, kto kocha i wychowuje.

Zobacz także: Książka „Psychologiczne aspekty zmagania się kobiet z niepłodnością. Wahadło nadziei”

Książki o in vitro –  „In vitro. Bez strachu, bez ideologii”

Książka Anny Krawczak to polemika z popularnymi mitami na temat zapłodnienia pozaustrojowego. Autorka opisuje proces vitro od początku do końca. Przygląda się też proponowanej przez Kościół Katolicki naprotechnologii, jako alternatywie dla in vitro.

Krawczak stara się odpowiedzieć na trudne pytania dotyczące etyki i granic ingerencji w ludzki zarodek. Opowiada historię często dorosłych już osób poczętych dzięki in vitro.

Jest to książka wyjątkowa ze względu na osobę samej autorki. Anna Krawczak również zdecydowała się na zapłodnienie pozaustrojowe i swoje młodsze dziecko urodziła dzięki tej metodzie.

Zobacz także: Anna Krawczak „In vitro. Bez strachu, bez ideologii”

Książki o in vitro – „Dziecko ze szkła. In vitro – moja droga do szczęścia”

„Dziecko ze szkła jest zapisem drogi jednej z wielu par, codziennie czekających na cud, jakim jest posiadanie potomstwa. Ukazuje się nam obraz codziennego podporządkowania się procedurom związanym z leczeniem niepłodności przedstawiony oczami kobiety”. – pisze prof. Jacek Szamatowicz we wstępie książki Dagmary Weinkiper-Hälsing.

Autorka opisuje w sposób subiektywny i humorystyczny swoje przeżycia, przemyślenia oraz przebieg procedury in vitro ze strony pacjentki. To głos osoby wierzącej i jednocześnie wyznania matki, której dzieci nie przyszłyby na świat, gdyby nie in vitro.

Książki o in vitro – „Wszystkie dzieci Louisa”

Książka Kamila Bałuka opowiada historie, która działy się w Holandii w latach 80’. Sonja i jej mąż zdecydowali się zabieg in vitro. W klinice wybrali cechy dawcy nasienia: miał to być wysoki, wykształcony mężczyzna, żonaty i posiadający własne dzieci.

W wyniku zapłodnienia pozaustrojowego kobieta urodziła dziewczynkę, później chłopca. Z początku dzieci wyglądały tak, jak Sonja sobie to wymarzyła. Później odkrywa jednak z zaskoczeniem, że skóra dzieci ciemnieje. Dlaczego?

Po latach wyszło na jaw, że w klinice, w której Sonja oraz tysiące innych kobiet przechodziły zabieg in vitro, doszło do oszustwa. Szef kliniki Jan K. stosował „innowacyjną metodę” poprawiającą skuteczność zapłodnienia: mieszał niesienie różnych mężczyzn, o czym nie informował przyszłych rodziców.

Okazał się, że Sonja otrzymała nasienie od dawcy, który co prawda był Holendrem, ale surinamskiego pochodzenia. Nie był wysoki, nie miał żony i cierpiał na lekką postać autyzmu. Jego obsesją było posiadanie jak największej liczby dzieci. Przez 19 lat dzięki jego nasieniu narodziło się się ok. 200 dzieci.

Zobacz także: Kłopotliwe słowo ojciec – niesamowita historia mężczyzny, który chciał mieć najwięcej dzieci na świecie. Książka „Wszystkie dzieci Louisa”

Książki o in vitro – „Dzieci z probówki. Etyka i praktyka sztucznej prokreacji”

Kiedy w 1978 roku na świat przyszło pierwsze dziecko z in vitro, rozpoczęła się nowa era w zakresie prokreacji. Od tego momentu scenariusze z filmów science fiction zaczęły być już mniej nierealne niż dotychczas.

Książka Petera Singera i Deane Wells to pierwszy opis nowych technik wspomaganego rozrodu oraz kwestii etycznych powstających na tym tle. Autorzy zastanawiają się nad statusem moralnym embrionu oraz, czy należałoby zalegalizować wszystkie możliwe techniki prokreacyjne.

To ważny głos w dyskusji na temat in vitro. Choć wydana 30 lat temu, książka nadal porusza wiele aktualnych zagadnień.

Książki o in vitro – „In vitro. Ważne rozmowy na trudny temat”

Książka autorstwa Bogdy Pawelec skierowana jest zarówno dla osób, które myślą o rozpoczęciu procedury, jak i dla wszystkich zainteresowanych tematyką i opisem procedury w Polsce.

W środku znajdziemy 14 wywiadów z osobami, które bezpośrednio zetknęły się z tematem: polskimi prekursorami, naukowcami, lekarzami,  pacjentami oraz dziećmi poczętym dzięki in vitro.

Bogda Pawelec jest psychoterapeutką, która zajmuje się pomocą psychologiczną osobom zmagającym się z niepłodnością. Współzałożycielka i ekspertka stowarzyszenia „Nasz Bocian”.

Zobacz także: Jak się wspierać podczas starań o dziecko? Co radzi psycholog

Książki o in vitro – Contra in vitro

Publikacja autorstwa ks. prof. Katolo jest głosem Kościoła Katolickiego w sprawie in vitro. Autor opisuje historię i metody zapłodnienia pozaustrojowego, skupiając się na medycznych, psychologicznych i społecznych następstwach procedury. Mówi też o godności ludzkiej i ocenie in vitro w świetle zasad bioetyki personalistycznej.

„Chęć zaradzenia dramatowi małżeństw cierpiących na niepłodność nie może dokonywać się w oderwaniu od podstawowych zasad moralnych; od prawdy kim jest człowiek; od prawdy co do istoty i godności małżeństwa oraz sensu zjednoczenia cielesnego” – pisze autor.

Książki o in vitro – „Wobec in vitro”

Podręcznik dla licealistów „Wobec in vitro” to praca zbiorowa, która zgodnie z założeniem ma ukazywać temat zapłodnienia pozaustrojowego z punktu widzenia genetyki, moralności, filozofii, teologii i prawa.

Wśród autorów znajdziemy m.in. ginekologa dr Tadeusza Wasilewskiego – zagorzałego przeciwnika in vitro. Co ciekawe, ten sam doktor był wcześniej jednym z pionierów metody in vitro w Polsce.

Kolejną autorką publikacji jest genetyk, prof. Alina Midro, która w ostatnich miesiącach zasłynęła m.in. z kontrowersyjnej wypowiedzi na temat „wad rozwojowych spowodowanych przez procedurę in vitro” oraz „śmierci wielu dzieci na skutek tej metody”. Jej tezę obalili inni profesorowie, określając wypowiedź Midro jako „skandaliczną” i „ignorancką”.

Zobacz także: „Wobec in vitro”. Kontrowersyjny podręcznik przeciwników zapłodnienia pozaustrojowego

Książki o in vitro – „In vitro. Zagrożona godność”

Autorka książki Wanda Półtawska uważa, że na świecie były, są i będą pary niepłodne i trzeba uwzględnić w tym rolę stwórcy.

Twierdzi, że in vitro to nie problem społeczny, medyczny czy biologiczny, a problem wiary. Jeżeli wierzysz, że zostałeś stworzony przez Boga, to musisz uznać jego prawa i zależność stworzenia drugiego istnienia od jego woli – uważa Wanda Półtawska.

Tu kupisz najnowszy magazyn Chcemy Być Rodzicami

Źródło: lubimyczytac.pl, muza.com.pl

Anna Wencławska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Dziennikarka, pasjonatka kultur i języków orientalnych.