fbpx
Przejdź do treści

Dr Sobkiewicz: Ceny in vitro nie były zawyżane

Ceny in vitro nie były zawyżane - twierdzi dr Sobkiewicz

UOKiK nałożył karę finansową na Związek Polskich Ośrodków Leczenia Niepłodności i Wspomagania Rozrodu. Zdaniem Urzędu działania Związku naruszały prawo konkurencji. Były Prezes Związku zapewnia, że ceny nie były zawyżane.

Ceny leczenia in vitro naruszają prawo konkurencji. Będzie kara (czytaj tutaj…)

Nie za dużo

– Ceny nie były zawyżane, a wręcz niższe od oczekiwanych przez Ministerstwo Zdrowia lub takie jak oczekiwało Ministerstwo Zdrowia – zapewnia dr n. med. Sławomir Sobkiewicz, były prezes Związku Polskich Ośrodków Leczenia Niepłodności i Wspomagania Rozrodu.

Nie za mało

Jednak, jak podał UOKiK ceny ustalane przez kliniki mogły być za niskie. Podmioty zrzeszone w ZPOLNiWR stanowiły większość oferentów. – Koordynacja działań wyeliminowała ryzyko, że zaproponowana wysokość cen będzie miała wpływ na wybór oferentów. Nie znając działań innych przedsiębiorców, mogliby zaproponować niższe stawki. Tym samym porozumienie mogło wpłynąć na konieczność przeznaczenia większej ilości środków publicznych przez Ministerstwo Zdrowia – zaznaczył UOKiK.

Co dalej?

Na Związek Polskich Ośrodków Leczenia Niepłodności i Wspomagania Rozrodu za naruszenie prawa konkurencji UOKiK nałożył na karę finansową w wysokości ponad 13 tys. zł. Od decyzji odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

– Nie wiem czy członkowie związku będą się odwoływali od decyzji – komentuje decyzję Sobkiewicz.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.