fbpx
Przejdź do treści

„Doświadczałam bólu przez 13 lat, zanim lekarz w ogóle wspomniał o endometriozie” – Lena Dunham otwarcie o chorobie!

Lena Dunham endometrioza filmik
Fot.Screen Lena Dunham Instagram

Jedną z gwiazd, które na światową skalę mówią o endometriozie, jest Lena Dunham. Artystka w 2018 roku przeszła w związku z chorobą zabieg histerektomii. Już wtedy jej głos był bardzo ważny dla kobiet cierpiący na podobne dolegliwości, jednak z upływem czasu jego siła wciąż tylko rośnie. Gwiazda po raz kolejny walczy o zwiększenie świadomości dotyczącej endometriozy.

„The reality of endometriosis”

Lena Dunham stała się bohaterką marcowego wydania brytyjskiego „Cosmopolitan”, gdzie opowiada m.in. o trosce o siebie. Nie mogło zatem zabraknąć tu jakże ważnego dla niej wątku endometriozy. Co więcej, w ramach współpracy z magazynem oraz jego redaktorką naczelną powstał specjalny filmik: „The reality of endometriosis” [ang. Rzeczywistość endometriozy]. Jak mówi w nim Dunham:

W zasadzie doświadczałam bólu przez 13 lat, zanim lekarz w ogóle wspomniał o endometriozie. Zaczęłam odczuwać ból na rok przed pierwszą miesiączką, którą dostałam w wieku 14 lat. Miałam silne bóle brzucha, traciłam przytomność, lekarze nieprawidłowo diagnozowali mnie w kierunku zapalenia wyrostka robaczkowego, zatrucia pokarmowego, wirusów. Wraz z upływem nastoletnich lat miesiączki stawały się tylko coraz bardziej bolesne aż do momentu, kiedy naprawdę zaczęły niszczyć moje codzienne życie. (…) Kiedy miałam 27 lat lekarz po raz pierwszy wspomniał, że endometrioza może być [stojącym za tym – przyp. red.] czynnikiem.
Lena Dunham
– nagranie, z którego pochodzi cytat, znajdziesz poniżej


Jakże ważny jest to głos dla wszystkich kobiet chorujących na endometriozę! Dunham nie boi się bowiem mówić głośno o takich aspektach, jak wzdęcia, silne krwawienia czy mdłości, które przecież nieodłącznie towarzyszą opisywanej tu przypadłości.

Co więcej, walczy też ze stygmatyzacją chorujących, ponieważ jak podkreśla, dotyka je ona nawet w gabinetach lekarskich: „Kobiety identyfikowane są jako histeryczki (…) wszystko to jest jakimś rodzajem seksistowskiego mitu, który istnieje wśród lekarzy, przy czym mogą oni nawet nie wiedzieć, że jest przez nich zinternalizowany” – opowiada w trakcie nagrania.

Rozpoznanie endometriozy

Artystka podkreśla również, że prawem każdej kobiety jest otrzymanie w tym zakresie pomocy. Jeśli jednak lekarz rzeczywiście nie jest wstanie/nie potrafi jej udzielić, zawsze można go zmienić i zadbać w tym przede wszystkim o siebie oraz swoje potrzeby!

Dlaczego jest to istotne? Ponieważ szybsze postawienie prawidłowego rozpoznania to większa szansa na skuteczne ukrócenie bólu i łagodniejsze konsekwencje choroby. U Dunham rozpoznanie zajęło 13 lat, zaś dane brytyjskie wskazują, że średni czas postawienia diagnozy to 7,5 roku.

Jak opowiadał w rozmowie z nami ginekolog, lek. med. Krzysztof Janowiec: “Niestety na chwilę obecną nie dysponujemy żadnym specyficznym markerem, którego oznaczenie mówiłoby nam wprost, że mamy do czynienia z endometriozą” – co zatem warto wiedzieć o procesie jej rozpoznania? DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ i zawalcz o własne zdrowie!


Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".