fbpx
Przejdź do treści

Dom czysty z natury – cóż to właściwie oznacza?

czysty dom YOPE
YOPE - materiały prasowe

Jeszcze kilka lat temu większość Polaków kojarzyła sprzątanie z mocnymi chemicznymi zapachami. Na szczęście dzięki rozwojowi segmentu ekologicznych produktów gospodarczych nasz płyn do mycia naczyń może pachnieć ogórkiem, a preparat do czyszczenia łazienki – francuską lawendą. Wszystko dzięki naturalnym składnikom i z poszanowaniem zdrowia naszego oraz całej planety.

Przykłady z przeszłości

Ekologiczne sprzątanie nie jest niczym nowym – wszak jeszcze kilka dekad temu prawie wszystkie stosowane przez nas środki czystości opierały się na produktach w pełni naturalnych. Nasze prababki nie miały dostępu do silnych detergentów ani innych substancji drażniących, więc wszystko, czym sprzątały, było prostsze, tańsze i zdrowsze niż obecnie. Praktycznie zapomnieliśmy o tym, że kiedyś tłuste naczynia czyściło się popiołem z kominka, ubrania wietrzyło zamiast częstego prania, a do sprzątania całego domu używano octu, boraksu czy sody oczyszczonej, nie potrzebując do tego kilkunastu “wyspecjalizowanych” płynów, past, mleczek i spray’ów.

Łatwo i szybko wcale nie znaczy dobrze

Jeszcze do niedawna zakładaliśmy, że firmy sprzedają nam doskonałe produkty, a ich wybór to wypadkowa własnych preferencji, dobrego marketingu i subiektywnej opinii o ich efektywności. Coraz częściej zaczynamy jednak kwestionować to, co oferuje się nam na sklepowych półkach, ponieważ nasza świadomość jako konsumentów rośnie, podobnie jak chęć wprowadzenia bardziej naturalnych rozwiązań – niezależnie od tego, czy mowa o produktach spożywczych, odzieży czy płynach do podłogi. Wraz ze wzrostem świadomości wyzwań ekologicznych, przed którymi stoimy, coraz dogłębniej zdajemy sobie sprawę z daleko idących konsekwencji naszych wyborów konsumenckich. To, co i od kogo kupujemy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, stan środowiska naturalnego oraz szerszy obraz tego, jak prowadzony jest biznes.

Równolegle do zwiększającej się wiedzy na temat łańcucha dostaw produktów, z których korzystamy, odczuwamy tęsknotę za pięknem, prostotą i naturą w naszym codziennym życiu. Zwiększa się w nas potrzeba zapewnienia sobie dobrostanu emocjonalnego i mentalnego, a nie samego tylko dobrobytu materialnego. W efekcie chcemy innych niż dotychczas towarów i usług – takich, które sycą nasze zmysły, są spójne z naszymi wartościami i wytwarzane są w poszanowaniu przyrody, z którą współżyjemy. I to właśnie na styku tych obszarów zrodziły się certyfikowane ekologiczne środki czystości.

Dlaczego warto po nie sięgnąć?

Po pierwsze: ponieważ korzystanie z nich daje radość! Pięknie pachną, pobudzając wyobraźnię i kojąc aromatami naturalnych olejków eterycznych. Najczęściej zapakowane są w estetyczne opakowania, które zostały zaprojektowane z troską o środowisko naturalne i nadają się do recyclingu lub ponownego napełnienia.

YOPE – materiały prasowe

Po drugie: ponieważ są bezpieczne dla nas i naszych bliskich! Odpowiednio zaprojektowane produkty z aktywnymi substancjami pochodzenia naturalnego nie podrażniają skóry i nie zagrażają naszemu zdrowiu, więc w zdecydowanej większości przypadków możemy korzystać z nich bez obawy o alergie czy uczulenia.

Po trzecie: ponieważ są łagodne i przyjazne dla natury! Nabywając ekologiczne środki czystości możemy w prosty sposób minimalizować nasz negatywny wpływ na środowisko. Świadomość ta pozwala nam jeszcze bardziej cieszyć się procesem upiększania i porządkowania naszej przestrzeni.

Po czwarte: ponieważ są skuteczne i proste w użyciu! Czy naprawdę potrzebujesz kilkunastu chemicznych produktów do tego, by posprzątać w domu lub biurze? Nie. Wystarczą trzy lub cztery naturalne specyfiki oraz kilka podstawowych substancji, żeby poradzić sobie ze wszystkimi niechcianymi brudami. Wiele z nich możemy zrobić samodzielnie w domu, możemy je też kupić od zaufanych marek.

I w końcu, po piąte: ponieważ nabywając je, wspierasz odpowiedzialnie prowadzony biznes! Szczególnie jeśli kupujesz środki czystości od lokalnych i krajowych firm, wspierasz polskich przedsiębiorców, zielarzy i pasjonatów ekologii, a także cały rodzimy łańcuch dostaw. Najczęściej umacniasz rodzinne biznesy, pomagasz zachować kapitał na terenie kraju i ograniczasz koszt ekologiczny transportu i dystrybucji danych produktów. 

Jeśli i Ty marzysz o czystszym, zdrowszym i bardziej harmonijnym świecie, dołącz do grona osób, których dom jest czysty z natury!

YOPE – materiały prasowe

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Ekspert

Magda Bębenek

Podróżniczka, inicjatorka projektów społecznych i ekologicznych, autorka i wydawczyni książek z serii „Polka potrafi”. 21 marca 2020 roku premierę ma jej trzecia publikacja, “Świat naszych marzeń”. Magda promuje ideę szeroko rozumianego powrotu do natury oraz autentycznego i zaangażowanego życia. Współprowadzi projekt przyrodniczo-edukacyjny „Las w Nas”, nominowany przez National Geographic Polska do nagrody Travelerów 2019 w kategorii „Społeczna inicjatywa roku”. Ambasadorka Przedsiębiorczości Kobiet 2014, laureatka plebiscytu Dziewczyny Roku Glamour 2018.
Znajdziesz ją na magdabebenek.pl i IG:@las_w_nas.

Tematy:

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.