fbpx
Przejdź do treści

Dofinansowanie in vitro w Krakowie! Radni przyjęli uchwałę

dofinansowanie in vitro Kraków

Kraków dołącza właśnie do miast, które wspierają swoich zmagających się z niepłodnością mieszkańców. W dniu wczorajszym – 24. marca – radni przyjęli uchwałę dotycząca „Gminnego programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego”. Za przyjęciem uchwały było 25 głosów, przeciwko 18.

Dofinansowanie in vitro – Kraków kolejnym miastem!

Przed samym głosowaniem autor projektu uchwały, przewodniczący rady miasta Dominik Jaśkowiec (KO), powiedział: Krakowianie i krakowianki zasługują na wsparcie miasta w jednym z najtrudniejszych momentów swojego życia”. Co ważne, jak podaje konsultantka projektu opisywanej tu uchwały, Marta Górna, przedstawicielka stowarzyszenia działającego na rzecz leczenia niepłodności, w stolicy Małopolski niepłodność dotyczy około 30 tys. par, a dla około 600 jedyną szansą na zostanie rodzicami jest właśnie leczenie metodą in vitro.

Przeciwko uchwale głosowali radni z Prawa i Sprawiedliwości, którzy ponownie za kluczowe w tej sprawie uznali przede wszystkim argumenty natury etycznej, chociaż pod wątpliwość poddawali też aspekt finansowy, czyli ograniczenia w budżecie miasta, czy też warunki programu (dostępność tylko dla małżeństw).

Co ważne, zanim uchwała znalazła poparcie w Radzie Miasta Krakowa, podejmowane były wcześniej trzy próby wprowadzenia programu. Dwie pierwsze przepadły w głosowaniach radnych, ostatnią – z 2019 roku – przyjęto, lecz została ona uchylona przez pełniącego wtedy urząd wojewody, wywodzącego się z Prawa i Sprawiedliwości, Piotra Ćwika (kwestie prawne).

Co warto wiedzieć o krakowskim programie?

  • Koszt realizacji w latach 2021-2022 będzie wynosił niemal 6 mln zł.
  • Dane szacunkowe wskazują, że każdego roku tego typu pomocy będzie potrzebować około 600 par, lecz zakłada się, że skorzysta z niej około połowa.
  • Dofinansowanie obejmie jedną procedurę IVF – jeśli będzie to dawstwo partnerskie, wsparcie wyniesie do 5 tys. zł.
  • Program uzyskał warunkowo pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Pojawiły się bowiem wskazówki co do wprowadzenia pewnych zmian – zostały już naniesione.
  • Jeżeli uchwała nie zostanie unieważniona przez wojewodę, rozpocznie się konkurs dla klinik, które będą realizatorami programu.
  • Zakłada się, że pierwsze pary, które skorzystają z pomocy programu, będą mogły rozpocząć proces leczenia in vitro najpóźniej w IV kwartale tego roku.

Źródła: Portal Samorządowy / tvn24.pl

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, w latach 2020-2021 redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka UW, magistrantka psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki „Kobiety bez diety".