Kraków dołącza właśnie do miast, które wspierają swoich zmagających się z niepłodnością mieszkańców. W dniu wczorajszym – 24. marca – radni przyjęli uchwałę dotycząca „Gminnego programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego”. Za przyjęciem uchwały było 25 głosów, przeciwko 18.
Dofinansowanie in vitro – Kraków kolejnym miastem!
Przed samym głosowaniem autor projektu uchwały, przewodniczący rady miasta Dominik Jaśkowiec (KO), powiedział: „Krakowianie i krakowianki zasługują na wsparcie miasta w jednym z najtrudniejszych momentów swojego życia”. Co ważne, jak podaje konsultantka projektu opisywanej tu uchwały, Marta Górna, przedstawicielka stowarzyszenia działającego na rzecz leczenia niepłodności, w stolicy Małopolski niepłodność dotyczy około 30 tys. par, a dla około 600 jedyną szansą na zostanie rodzicami jest właśnie leczenie metodą in vitro.
Przeciwko uchwale głosowali radni z Prawa i Sprawiedliwości, którzy ponownie za kluczowe w tej sprawie uznali przede wszystkim argumenty natury etycznej, chociaż pod wątpliwość poddawali też aspekt finansowy, czyli ograniczenia w budżecie miasta, czy też warunki programu (dostępność tylko dla małżeństw).
Co ważne, zanim uchwała znalazła poparcie w Radzie Miasta Krakowa, podejmowane były wcześniej trzy próby wprowadzenia programu. Dwie pierwsze przepadły w głosowaniach radnych, ostatnią – z 2019 roku – przyjęto, lecz została ona uchylona przez pełniącego wtedy urząd wojewody, wywodzącego się z Prawa i Sprawiedliwości, Piotra Ćwika (kwestie prawne).
Co warto wiedzieć o krakowskim programie?
- Koszt realizacji w latach 2021-2022 będzie wynosił niemal 6 mln zł.
- Dane szacunkowe wskazują, że każdego roku tego typu pomocy będzie potrzebować około 600 par, lecz zakłada się, że skorzysta z niej około połowa.
- Dofinansowanie obejmie jedną procedurę IVF – jeśli będzie to dawstwo partnerskie, wsparcie wyniesie do 5 tys. zł.
- Program uzyskał warunkowo pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Pojawiły się bowiem wskazówki co do wprowadzenia pewnych zmian – zostały już naniesione.
- Jeżeli uchwała nie zostanie unieważniona przez wojewodę, rozpocznie się konkurs dla klinik, które będą realizatorami programu.
- Zakłada się, że pierwsze pary, które skorzystają z pomocy programu, będą mogły rozpocząć proces leczenia in vitro najpóźniej w IV kwartale tego roku.
Źródła: Portal Samorządowy / tvn24.pl
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!